szerző:
Heimer György
Tetszett a cikk?

Mint a műalkotások, úgy készülnek a kézimunkával összeszerelt Rolls-Royce modellek a dél-angliai Goodwoodban. A helyszínen vehettük szemügyre: mitől szuperluxus a kékvérű brit márka?

„Válaszd a legjobbat, majd tedd még jobbá” – olvasható a cégalapító Henry Royce intelme a Rolls-Royce goodwoodi törzsgyárának bejáratánál. A 111 éves autómárka gyártókollektívája láthatóan ma is azon töri magát, hogy megfogadja a tanácsot. A 80-100 millió forint alapáron startoló négykerekűiből tavaly rekordszámban, több mint 4000 darabot értékesítettek. 2003-ban – miután a BMW megszerezte a Rolls tulajdonjogát – a kigördített mennyiség nem volt több 300-nál.

Az autós világ azonban a minap inkább attól jött izgalomba, hogy a patinás gyártómű február végén beharangozta: a meglévő három alapmodell, a Phantom, a Ghost és a Wraith után kirukkol majd egy suv-típussal.

A leendő luxusterepjáróról még Frank Tiemann, a cég amúgy mindig közlékeny sajtósa sem volt hajlandó részleteket elárulni. Csupán megerősítette, hogy a karosszéria térvázas alumíniumból készül, a luxusbatárnak nem okoz gondot átgázolni úttalan utakon, s persze parádésan fényűző lesz, éppúgy, mint a meglévők. Megfigyelők azonban megjegyzik, hogy a világméretű suv-őrület közepette a Rolls sem nagyon tudta tovább halasztani e lépést. Egyre több dúsgazdag kuncsaft kerül ki az elmaradottabb, szegény világ többnyire rossz úthálózatú országaiból, másrészt a rivális Bentley már vagy négyezer előrendelést kapott a 2016-ban megjelenő új suv modelljére.

Kézművesség és csúcstechnika

Mindez azonban aligha zökkenti ki az ultragazdag autósokra szakosodott céget üzletmenetének megszokott kerékvágásából. A Londontól mintegy száz kilométerre fekvő Goodwoodban, a gyártás színhelyére látogatót óhatatlanul megcsapja a dél-angliai táj sajátos hangulata.

Lépten-nyomon érzékelni, ahogy a brit hagyománytisztelet keveredik a modernitással, a kézművesség pedig a csúcstechnikával. Ráadásul a sussexi vidék a brit és a nemzetközi előkelőség kedvenc kiruccanó helye: nyáridőben lovaspólók és krikett-mérkőzések zajlanak itt, és errefelé bőgnek fel a messze földön híres autós dzsembori, a goodwoodi sebességfesztivál sportjárgányai is. Tőlük nem messze be itt a BMW irányítású Rolls manufaktúra is.

Helyére kerül a legendás embléma, az extázis szelleme
R.R.

A 13 évvel ezelőtti, 65 millió fontos beruházással felhúzott gyártórészleget úgy tervezték, hogy „hézagmentesen” passzoljon környezetéhez. Vendéglátóink elmondták, hogy a tereprendezés során nem kevesebb, mint 400 ezer (!) fát és cserjét is elültettek a gyár körül, a tetőt élő növényzettel vonták be, a felhasznált (szennyező) anyagokból reciklálás nélkül semmi sem kerülhet vissza a természetbe.

Még a beszállítandó alkatrészek fuvar-logisztikáját is úgy hangolják össze, hogy ne terheljék túl a gyárhoz vezető keskeny országutak forgalmát. Az üzemcsarnok üvegfalán beömlik a fény, a zsalugáterek automatikusan nyílnak-csukódnak, attól függően, hogyan méri a napállás szögét a tetőn elhelyezett időjárás-figyelő rendszer.

Amint a gangos emeleti folyosóról – izgatott vevőktől körülvéve – megbámulom a gyártási folyamatot, láthatom, hogy az összeszerelés két soron folyik; egyiken a Phantom, a másikon a kisebb Ghost típust, valamint azok modellváltozatait szerelik össze.

Itt azonban nyoma sincs a tömegautó-gyártásra jellemző futószalagnak, robotoknak. Ahogy a szerelés halad előre, a Rolls-szakik egy kis targoncán húzzák-tologatják mind előbbre gyártmányaikat. Láthatóan nem túl verejtékes tempóban, 22 munkaállomáson összesen több mint kétezer szerelési műveletet hajtanak végre – mindezt kézi munkával.

Mi mennyi?

A Rolls-Royce nem olcsó mulatság, a gyári alapárak a következők:

Ghost                                       215 150 euró (65 millió Ft)
Hosszított Ghost                      248 000 euró (74 millió Ft)
Wraith                                      236 800 euró (71 millió Ft)
Phantom                                  342 120 euró (103 millió Ft)
Hosszított Phantom                 403 520 euró (121 millió Ft)
Phantom Coupé                      367 240 euró (109 millió Ft)
Phantom Drophead Coupé     381 500 euró (144 millió Ft)

A fenti árak jobbára csak irányadóak, mivel nem tartalmazzák az extrának számító felszereléseket, az igény szerinti karosszéria-kialakításokat, valamint a fuvarköltséget és a helyi forgalmi, illetve luxusadókat. (A forintárak esetében 300 forintos euró-árfolyammal számoltunk.) A gyártó cég minden eladott kocsi esetében egyéni adásvételi szerződést köt vevőivel. Esetenként hetekig tartó, többfordulós konzultáció előzi meg az üzletkötést, s ezek során a Rolls szakemberei egyeztetik a kívánságlista megvalósításnak részleteit. Így a vételár mellett tételesen rögzítik a jármű specifikációját, kivitelét, szállítási határidejét.

Ez utóbbi nagyban függ az egyéni igényektől, amelyek bonyolultabb esetekben több hónappal is megnyújtják az amúgy is hosszú, akár féléves sorbaállást. Minden új Rolls-Royce ára tartalmazz egy négy évig tartó ingyenes karbantartási szervizt, beleértve a két év utáni olajcserét is. Magyarországon kétszámjegyűre taksálják a hazai utakon futó – többnyire régebbi évjáratú – Rollsok számát. A tulajdonosok egyike, Bíró Péter szerint a veteránnak számító régi típusok már tízmillió forint körüli összegért is megszerezhetők, de üzemben tartásuk évente több millióba is belekerülhet. A száz kilométerenkénti mintegy 20 literes benzinfogyasztás számláján kívül az éves kötelező biztosítás díja 300 ezer forint körül mozog, egy nagyszerviz félmillió, a jobb külső tükör 15 ezer, a megrepedt szélvédő pótlása 700 ezer forintba is belekerülhet.

 

A szerelde végén már több tucatnyi csillogó-villogó Rolls sorakozik kiszállításra, de még hátra van a mindenre kiterjedő, szőrszálhasogató minőségellenőrzés. A cég gyakran eldicsekszik azzal, hogy 1904 óta minden tíz RR-kocsiból hat még napjainkban is járóképes, vagyis jószerivel elnyűhetetlenek. Alighanem ez a mostaniakkal sincs másképpen. A vendéglátók állítják: náluk a meo még a Formula versenyautókénál is tüzetesebb.

Suhanó szellemek - Phantom, Ghost, Wraith

Bár a Rolls-limók ma is konzervatív dizájnvonalakat követnek, a motorháztető alatt csúcstechnika lapul. Itt van mindenekelőtt a több mint 5,8 méter hosszú zászlóshajó, a böhömnyi Phantom - a 2,5 tonnás monstrumot a 6,75 literes, 460 lóerős,  BMW gyártmányú V 12-es motor kevesebb mint 6 másodperc alatt gyorsítja fel az óránkénti 100 kilométeres tempóra, a végsebesség leszabályozva 240 km óránként.

A motor erőtartalékait érzékelteti, hogy a percenkénti 3500 fordulaton a csúcsnyomaték 720 Newtonméter  de az erőmű már ezres fordulaton leadja a teljesítmény háromnegyedét. Egyébként a Phantom az első olyan autó, amelyet szériaszerűen szerelnek fel defekttűrő Pax rendszerrel, így még kidurrant gumival is gond nélkül megtesz vagy 150 kilométert. Az utastérben hátul – ahogy mondani szokták – akkora a hely, hogy táncra lehet perdülni, a motorzaj még nagyobb sebesség esetén is csendes mormogásnak hallatszik, az utazás „waftability”, magyarán, tényleg suhanás.

Kiszállítás előtti motorteszt
R.R.

Mindemellett nem a Phantom a leggyorsabb Rolls. A két éve piacra dobott, öt méternél szintén hosszabb Wraith kupé 4,6 másodperc alatt van fenn százon. A 12 hengeres, 632 lóerős motor mellett előszeretettel felemlegetik, hogy a nyolcfokozatú automata ZF sebváltó műhold támogatású. Cégmagyarázat szerint mindez azt jelenti, hogy a GPS adatok elemzésével a jármű előre letapogatja a domborzatot, felkészülten vált, aszerint, hogy a következő kanyarban lejtő vagy emelkedő következik. A Satellite Aided Transmission jól hangzik, de nem bírom megállni, hogy ne írjam ide: mindezt műholdas hókusz-pókusz nélkül, talán egy mezei duplakuplungos automata is majdnem így megcsinálja.

Ám annyi bizonyos, hogy egy Rolls-verdát messze nem csak technikájáért vásárolnak. Sokat számít a dicső múlt, a presztízs, de mostanában mindennél többet nyomnak a latba a személyre szabott (karosszéria) szolgáltatások. „Ügyfeleink nem kívánhatnak olyat, hogy azt ne tudnánk teljesíteni” – állította Frank Tiemann szóvivő. „Ha kérik” – tette hozzá – „mi kikeverjük a színskála mind a 44 ezer változatát, az utasteret pedig a szó szoros értelemben bearanyozzuk.”

 Az egymillió fontos limo

És valóban, a szereldéhez kapcsolódó Rolls-bőrősök és -asztalosok szakmájuk kiválóságai. A kárpitosoknál a szabás-varrás előtt egy mester először tüzetesen szemrevételezi a bőröket, valamilyen ceruzaféleséggel megjelöli rajta a hibákat, majd egy nagy munkaasztalra kiterítve számítógépes lézerrel vágják ki a varrásra kiszemelt garnitúrát. 13 féle bőrszín közül lehet válogatni, minden egyes kocsi-belsőhöz átlagosan 55 négyzetméternyi nyersbőrt használnak fel, a bőrülések fejtámláiba – mint egy bélyeget – akár a kedves vevő monogramját is belehímzik.

Ugyanilyen látványosan megmunkált fabetétek kerülnek ki az asztalosok műhelyéből is, ahol egy temperált kamrában sorakoznak a világ minden tájáról beszerzett mahagóni, tölgy, szil, vörös juhar, dió, zongora-fekete faféleségek. Ezekből faragják ki a Rolls-műszerfalak és más enteriőr-részletek fadíszeit – hat rétegben lakkozva, nem egyszer cizellált, műalkotásnak is beillő motívumokkal csicsázva. Az egyik ilyen kész furnéron „csak” a nemes fák szemet gyönyörködtető erezete, a másikon a famintázatból elővarázsolt figuratív portré látszik. Így aztán nem is meglepő, hogy a mívesen kidolgozott fabelsőkkel akár harminc napot is elbíbelődnek.

Egy személyre szabott belső tér
R.R.

Rolls-zsargonban bespoke-programnak, azaz magyarul egyéni igényekre szabottnak hívják ezt a szolgáltatáscsomagot – magyarázza Haberl Eszter, a cég értékesítési és marketing menedzsere. Eszter – aki Coventryben, a Warwick Egyetemen marketingből diplomázott, majd Szingapúrban dolgozott és kemény felvételi szűrők után került a Rolls-Royce üzletkötő-csapatába – azt is elmondta, ma már a kocsik több mint 80 százaléka „bespoke”.

Sőt a Phantomokat kizárólag személyre szabottan vásárolják, néhány régióban, így mindenekelőtt a közel-keleti olajországokban, vagy az USA után a második legnagyobb exportpiaccá előlépett Kínában az eladott modellek túlnyomó része is ilyen személyre szabott darab. Mint az ékszerüzletben, kínálnak mindenféle kollekciót. Itt van például a közel-keleti ügyfeleket megcélzó Celestial (mennyei) Edition Phantom névre keresztelt luxusbatár, amelynek belsejét a gyémántberakásokon kívül mélykékre festett napaülésekkel, a tetőkárpitot pedig csillagos éjszakát megidéző száloptikával is feldobják. Ilyen ledes fényszórást már a tömeggyártók is felajánlanak, de a kedves vevő – jegyezte meg Eszter – akár még saját csillagállását is megrendelheti.

Műszerfali csendélet – baloldalt az erőtartalék-órával
H.GY.

A legnagyobb szám azonban az egymillió fontos Serenity fantázianevű változat, amely az idei genfi autószalonban volt először látható. Ebben a hosszított Phantonban az a pláne, hogy a kocsibelsőt hófehér, selyemmel húzták be, a tetőkárpit japánkertes kompozícióban pompázik és a matyóhímzés-szerű, kézzel festett rajzolatok a cseresznyefából, bambuszból készült belső panelborításokon és karosszéria-külsőn is visszaköszönnek. Beszámolók szerint csak a pingálás eltart két-három napig, s az egész dizájn két fiatal textiltervező-lány szüleménye.

Haberl Eszter azonban személy szerint a fémborítású szerelvényekkel operáló Waterspeed kollekciót favorizálja. Már csak azért is, mivel az a kilencszázas években versengett brit sebesség-csúcstartó, Donald Cambell RR-hajtóműves motorcsónakjának különleges dizájnjára hajaz, s úgymond "kifejezi a ma emberének életérzését".

Akárhogyan is van, annyi bizonyos, hogy az ilyen igény szerinti úri-szabászat bejött – bomba üzlet lehet. Bár a Rolls-művek alapárai már helyből csillagászatiak, az átlagos felár a százezer dollárt is meghaladja. Azt már itthon, egy amerikai RR-katalógusban fedeztem fel, hogy a Wraith modell kétszínű festése 7750, a különleges bőrvarrás 1625, a világító tetőkárpit 12925, a báránygyapjúból szőtt autószőnyeg 1225, a hifit, a tolatókamerát és más elektromos cuccot magába foglaló felszerelés-csomag 38825 dollárt kóstál.

Egy dili-Rolls a goodwoodi sebességfesztiválra
H.GY.

Úgy tűnik tehát, hogy a béemvésített szuperluxus jobban megy, mint korábban brit irányítással, s ezt igazolja, hogy a cég nagyfőnöke, Torsten Müller-Ötvös nem tart recessziótól. Mint egyik interjújában mondta, ők olyan emberekkel foglalkoznak, akik dúsgazdagok, sosem méláznak azon, megengedhetik-e maguknak a 200 ezer eurónál kezdődő négykerekűt. 2013-ban az egymillió dollárnál nagyobb jövedelműek számát közel 14 millióra saccolták a világon, ráadásul az ultragazdagok száma meredeken emelkedik. Ez a tény már önmagában bizakodással töltheti el a goodwoodi karosszériaszabászokat: ők egy jó darabig aligha maradnak munka nélkül.

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!