szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itt az ideje a téligumira való áttérésnek, mutatjuk, hogy mire ajánlott figyelni akkor, ha új, vagy esetleg használt gumit vásárolunk.

Hamarosan a nappali hőmérséklet-maximumok sem haladják meg a 7 Celsius-fokot, vagyis még akkor is elérkezett a nyáriról téligumira történő váltás ideje, ha még nem havasak, jegesek az utak. Ha van téligumink, és annak profilmélysége 4 milliméternél nagyobb, akkor egyszerűen csak egy jó esetben centírozással kiegészített cserét kell végrehajtanunk, ellenkező esetben azonban új, vagy keveset használt téligumit kell vásárolnunk.

Téligumi vásárlása előtt érdemes átfutni a legfrissebb teszteket, majd pedig a pénztárcánk függvényében meghozni a legjobb döntést. A gumi kifizetése előtti fontos lépés, hogy leellenőrizzuk az adott abroncsokon lévő DOT-számot, nehogy véletlenül egy újnak vagy alig használtnak tűnő, de a valóságban nagyon régi, az állásban elöregedett terméket vásároljunk meg.

A DOT-szám a gumiabroncsok oldalfalán található jelölés, ami a gumi gyártási idejét is mutatja. Ennek a jelzésnek az utolsó 4 karaktere árulja el a gyártás időpontját. Az utolsó 4 számjegyből az első kettő a gyártási év adott hetét, a második kettő a gyártási évet jelöli. Konkrét példa: a 4515 azt jelenti, hogy a gumi 2015 negyvenötödik hetében készült.

Garber Buick

A gumiabroncs nem gyorsan romló termék, hanem tartós fogyasztási eszköz: szakszerű tárolás esetén a nem használt abroncs 5 évig újnak tekinthető, azaz felszerelhető. Szakértők szerint a gyártás után 5 évvel az abroncsok teljesítménye nem romlik, amennyiben azok tárolása szakszerű volt, és a felszerelést követő további 5 évig használhatók.

A maximum három éve gyártott abroncsok "frissen gyártott"-nak nevezhetők, míg a 3-5 éve gyártottaknál használható az "új" megnevezés. Jelenleg nincs olyan jogszabály, ami szabályozná, hogy mikor kell a gumiabroncsokat véglegesen lecserélni, de a szakemberek véleménye szerint 10 évnél idősebb – akár még nem használt – abroncsokat semmilyen körülmények között ne vásároljunk meg, és ne is használjunk!

MTI / H. Szabó Sándor

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!