szerző:
Tetszett a cikk?

Összeeresztettük egymással a nemrégiben alaposan felfrissített S-Crosst a megújulás előtt álló Vitarával, és megnéztük, hogy körülbelül hasonló áron mit kínál a közelmúltban ráncfelvarrt Duster.

A magyarországi új személyautó eladási listákat jó ideje három típus uralja, az Esztergomban készülő Suzuki Vitara és SX4 S-Cross, valamint a Renault olcsó román márkája, a Dacia által kínált Duster. A triumvirátus közös vonása a szabadidő-autó jelleg és a remek ár/érték mutató, így nem csoda a kiváló hazai szereplés.

De vajon 2021 végén melyikre érdemes leginkább lecsapni? Erre a kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, hiszen az többek közt az egyéni preferenciáktól is függ, mindenesetre megnéztük, hogy jelenleg körülbelül mit és milyen áron kínál a három magyar bestseller.

A legújabb, az S-Cross
László Ferenc

Japánok egymás közt

Aktuális tesztalanyaink közül a gyártó által immár SX4 típusjelzés nélkül egyszerűen csak S-Crossként emlegetett crossover a legfrissebb, melynek hivatalos nemzetközi leleplezésére november végén került sor. Generációváltásról nem beszélhetünk, sokkal inkább egy erősebb ráncfelvarrásról.

A szépség megítélése ugyebár meglehetősen szubjektív dolog, mindenesetre ki merjük jelenteni, hogy a design mindenképpen jó irányban mozdult el, bár e tekintetben a legutóbb tavaly év elején óvatosan ráncfelvarrt Vitarának sincs szégyenkezni valója.

Kéttónusú fényezés csak a Vitarához kérhető
László Ferenc

Az S-Cross méretei semmit sem változtak, egyedül a hasmagasság csökkent 18-ról 17,5 centiméterre, vagyis a kettő közül továbbra is 18,5 centiméteres hasmagasságú és 10 centiméterrel rövidebb tengelytávú Vitara viselkedik kicsit jobban terepen. Egyik sem igazi terepjáró, de mindkettő rendelhető remek összkerék-hajtással, ami télen és rossz útviszonyok mellett magabiztos haladást tesz lehetővé.

12,5 centiméterrel nagyobb hossza és 40 centiméterrel nagyobb fordulóköre miatt az S-Cross-szal kicsit nehezebb forgolódni és parkolni, azonban e tekintetben komoly fegyvertény a facelifttel érkezett 360 fokos kamerarendszer, mellyel a Vitara egyelőre nem rendelkezik.

László Ferenc

Elővettük a centiméter szalagot és méricskélni kezdtünk. Kiderült, hogy a két típusban elöl és hátul is lényegében egyforma a fejtér és a belső szélesség, a hátsó sorban helyet foglalók lábának azonban körülbelül 6 centiméterrel több tér jut az S-Crossban. A sofőr üléspozíciója a Vitarában 3 centiméterrel magasabb, így kicsit jobb a forgalomra történő rálátás.

Csomagtartó fronton az S-Crossnak áll a zászló, melynek 430 litere áll szemben a Vitara 375 literével. A nagyobb hossznak köszönhetően az S-Crossban akár 195 centiméter hosszú tárgyak is szállíthatók, a Vitarába viszont maximum 185 centiméter hosszú karácsonyfa fér csak bele. A hátsó ablak az S-Crossban teljesen leengedhető, a Vitarában néhány centiméter fent marad belőle.

S-Cross
László Ferenc
Vitara
László Ferenc

A frissítés nagyon jót tett az S-Cross műszerfalának, a középső érintőkijelző feljebb került és sokkal jobb minőségű lett. Az alapot a 7 colos panel jelenti, a jobban felszerelt példányokban viszont már 9 colos képernyő található, vezeték nélküli Apple CarPlay és normál Android Auto támogatással. A műszeregységben található kis színes kijelző nem sokat változott, a főképernyőtől eltérően sajnos még mindig nem tud magyarul.

A Vitara 7 colos kijelzős infotainment rendszere elavultabb szintet képvisel és a vezetéstámogató rendszere is szerényebb tudású, de a közelgő modellfrissítés várhatóan elhozza majd magával az ez irányú fejlesztéseket. A Vitara malmára hajtja azonban a vizet a már GL alapfelszereltségen is biztosított automata klíma, ami az S-Cross esetében csak az eggyel magasabb GL+ szinttől jár. A minőségérzet nagyon hasonló, a frissebb S-Cross talán hajszálnyi előnnyel bír.

S-Cross
László Ferenc
Vitara
László Ferenc

A Vitara körülbelül 30 kilogrammal könnyebb, aminek persze kevés gyakorlati előnye van, a két kocsi menetdinamikája nagyon hasonló. A 0-100-as sprint 9,5-10,2 másodperc alatt tudható le, a végsebesség 190-195 km/h.

Motorból egyetlen változat létezik, a tavaly debütált 48 V-os lágyhibrid rendszerrel megspékelt 1,4 literes 4 hengeres turbós benzinmotor, melynek 130 lóereje és 235 Nm-es nyomatéka tökéletesen elegendő a hétköznapi józan és biztonságos közlekedéshez.

A téli tesztkörülmények mellett az összkerekes és automata váltós S-Cross átlagosan 7,6 liternyi benzint kért 100 kilométeren, a 2WD és kéziváltós Vitara ennél 0,8-1 literrel kevesebbel is beéri. Azonos kivitel esetén közel zéró lehet a két típus közötti fogyasztásbeli különbség.

S-Cross
László Ferenc
Vitara
László Ferenc

Mindkét váltó hat fokozattal bír, a Vitara azonban néhány napja már csak kézi egységgel rendelhető, ami annak jele, hogy Esztergomban már megkezdődött az új hajtásláncú, hivatalosan egyelőre még be nem mutatott Vitara gyártása. Az 1,5 literes szívómotorra épülő, rövidebb távokon akár tisztán elektromos suhanást is lehetővé tevő, kizárólag automata váltós normál hibrid hajtást idővel az S-Cross is meg fogja kapni.

László Ferenc

A román versenyző

A Dacia néhány hónapja varrta fel a Duster ráncait, melynek keretein belül Y betétes lámpákat, új hűtőrácsot és felniket kapott a típus. Full LED-es helyett itt még csak részlegesen LED-es a fényszóró, a távolsági fény sárgásan festi meg az előttünk lévő útszakaszt.

A Duster egy remek kiállású szabadidő-autó, mely hangsúlyosabban terepjárós megjelenésű, mint a két Suzuki, és egyben nagyobb is azoknál. Az S-Crossnál 4 centiméterrel hosszabb, 2 centiméterrel szélesebb, 11 centiméterrel magasabb és 7 centiméterrel nagyobb tengelytávú Duster nemcsak ránézésre, hanem a gyakorlatban is terepjárósabb, a hasmagassága ugyanis eléri a 21 centimétert.

László Ferenc

Helyhiányra nem panaszkodhatunk az utastérben, ezenkívül pedig a 445 literes csomagtér is abszolút méretes. Újak a kárpitok, vékonyítottak a fejtámlák és a tempomat háttérvilágításos gombjai felkerültek a kormányra. A kormány mögötti kis kijelző monokróm, a középső színes érintőkijelző mérete 7-ről 8 colra nőtt, és a szoftver kicsit gyorsabban teszi a dolgát. Minőség tekintetében a Dacia a Suzukik szintje alatt mozog, az utastér egyértelműen baltával faragottabb érzést kelt bennünk.

A négy kamera képe 90 fokonként váltogatható és a 4x4 kivitelek esetében megjeleníthető az autó dőlésszöge, illetve tengerszint feletti magassága. Vezeték nélküli Apple CarPlay és normál Android Auto is jár a pénzünkért, és a legerősebb, 150 lóerős 1,3 literes 4 hengeres benzinmotoros változat automata váltóval van társítva.

László Ferenc

 

László Ferenc
László Ferenc
Utóbbi motor 130 lovas változata van körülbelül egy szinten a Suzukikban lévő erőforrással, azonban lágyhibrid rendszer nélkül néhány deciliterrel nagyobb fogyasztásra lehet számítani, és a 10,6 másodperces 0-100-as szintidő is kicsit gyengébb a japánok gyorsulásánál.

A 100 lóerős 3 hengeres LPG változat mellett említést érdemel többek közt az 1,5 literes dízelverzió. Aktuális tesztautónkban is ilyen 115 lóerős "szív dobog", mely összkerék-hajtással és kéziváltóval megspékelve a vártnál kicsit magasabb, 6,3 literes átlagfogyasztást produkált. A manuális váltó ugyan hatsebességes, de az extrém rövid, már-már felezővel felérő első fokozat miatt kis túlzással élve csak ötfokozatú. Olyannyira, hogy simán indulhatunk kettes fokozatban a 4WD Dusterrel.

Jó minőségű úton a felfüggesztés nem olyan kifinomult, mint a Suzukikban, ellenben ha romlik az út minősége, a Duster egyre inkább elkezdi elemében érezni magát.

László Ferenc

Konklúzió, árak

Cikkünk írásakor az 5,81 millió forintos alapárú Suzuki Vitara kicsit lépéshátrányban van az éppen felfrissített Suzuki S-Crosshoz képest, elsősorban az infotainment rendszer és a már nem rendelhető automata váltó tekintetében, de néhány héten belül érkezik a felfrissített normál hibrid kivitel, mely ismét átvariálhatja a piaci erőviszonyokat.

A kicsit drágább és nagyobb, 6,09 millió forintos indulóárú S-Cross picit esetlenebb terepen, cserébe viszont tágasabb az utastere és nagyobb a csomagtartója.

S-Cross vs. Vitara
László Ferenc

A már 4,1 millió forinttól elérhető, 90 lóerőn nyitó Dacia Duster azoknak való, akik egy kicsit még nagyobb autóra vágynak, méretesebb csomagtartóval és komolyabb terepes képességekkel, és szeretnének válogatni a különböző hajtásláncok között, cserébe viszont beérik egy kicsit puritánabb életérzéssel.

A 130 lóerős Duster 5,7 millió forinttól indul, jól felszerelt Prestige kivitele pedig 6,05 millió forintba kerül. A 115 lóerős összkerekes dízelért minimum 6,55 millió forintot kérnek el, tesztautónk árcéduláján pedig 7,33 millió forintos összeg olvasható. A 150 lóerős fürge benzines automata váltóval és kétkerék-hajtással 6,9 millió forinton nyit.

Az összkerekes és kéziváltós fullextrás Vitara 7,73 millió forintba kerül, egy hasonló kivitelű S-Crossért pedig 8,33 millió forintot kérnek el. Utóbbi összkerekes és automata váltós csúcsmodellje 8,93 millió forintot kóstál.

Remek választás lehet egy manuálváltós Vitara 2WD GL+ felszereltséggel 6,18 millió forintért, hasonlót S-Crossban 6,49 millió forintért kaphatunk. Ha rajtunk múlna, jelenleg valószínűleg ez utóbbit választanánk az összes lehetőség közül.

GLX csúcsfelszereltséggel így fest az S-Cross
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!