szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, élesben is fejlesztik a szoftvert, aminek a papíralapon dokumentált oktatást és vizsgáztatást ki kellene váltania.

Ahogyan arról már írtunk, a járművezetők képzéséért felelős Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont Nonprofit Kft. szeptembertől új adminisztrációs kötelezettséget vezetett be az oktatók számára. Ennek része, hogy a megtartandó órákat előre kell bejelenteni elektronikusan.

Most a Telex írt arról, hogyan működik a rendszer, és milyen nehézségeket okoz az oktatóknak. Az Egységes Elektronikus Ügyintézési, Nyilvántartási és Vizsgáztatási Rendszernek (KÖKÉNY) – amelyet most éppen karbantartanak esténként – célja a visszaélések visszaszorítása, hogy a tanulók valóban vezetéssel töltsék az időt.

A Telex cikke említi, hogy jellemző visszaélésnek számított eddig az álló autóban töltött vezetési idő vagy a le sem adott, de a tanulóval aláíratott gyakorlati órákkal való trükközés. Lehetett hallani kurtított, 40-45 perces órákról is, a kötelező 50 perc helyett, illetve olyan eset is előfordult, hogy egy nap akár 14-16 tanórát tanított egy oktató a megengedett 10 helyett, ami kétségessé teszi az oktatás minőségét.

A tapasztalatok az új rendszerrel elég vegyesek, a Telex cikke szerint rövid időn belül ezer bejelentés érkezett, mert például az egyik iskola tulajdonosa nem tudta magát oktatóként is regisztrálni.

A legnagyobb nehézséget mégis az okozza, hogy legkésőbb két órával a gyakorlás előtt percre pontosan kell rögzíteni a gyakorlati órák kezdetét és a befejezés időpontját, illetve hogy honnan hová ment az autó, valamint a tanuló adatait és az autó rendszámát. Ugyanakkor a nyilatkozó oktatók szerint az új megoldás nincs tekintettel arra, ha valami közbejön az érintetteknek, ezért nem akkor és nem ott gyakorol, ahogy ez a rendszerben szerepel.

A rendszer ráadásul a papírmunkát sem váltotta ki még. A vizsgajelentkezéskor ugyanis rögzíteni kell a rendszerben a tanuló adatait, majd ki kell nyomtatni a jelentkezési lapját az iskola megnevezésével, és ezt személyesen be kell vinni a KAV-hoz. Csak akkor tudnak ugyanis vizsgaidőpontot foglalni, ha az ottani ügyintéző felvitte a rendszerbe az adatokat. Igaz, erre van megoldás, ha az iskola és a tanuló már a beiratkozáskor elindítja a fenti folyamatot. De ehhez az is kell, hogy a tanulónak legyen ügyfélkapu-regisztrációja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!