Bedő Iván
Bedő Iván
Tetszett a cikk?

A gyerekek, az idős emberek és a háziállatok is nagyon hamar életveszélybe kerülnek a parkolás közben felforrósodó autókban. A budapesti rendőrség is cselekvésre biztatja a vészhelyzetek szemtanúit.

A parkoló autók rövid idő alatt veszélyesen felmelegedhetnek akár olyan napsütésben is, amikor a figyelmetlen szülő még nem gondol bajra. Életveszélyes lehet már negyedóra is, alig egy bevásárlásnyi idő. A forró napokra a hamburgi Der Spiegel hasznos tanácsadót állított össze szülőknek, gazdiknak és szemtanúknak, ebből és hazai tanácsokból szemezgettünk.

Milyen gyorsan melegszik fel egy autó?

Ez több tényezőtől függ. Ezek közé tartozik a külső hőmérséklet, a napsugárzás erőssége, a fényezés színe és a páratartalom. Gyakran durván alábecsülik, mennyire gyorsan felmelegszik az utastér.

A Georgia-i Egyetem tudósai például megállapították, hogy a jármű belsejében a hőmérséklet egy óra alatt az életveszélyes 46 fokra emelkedhet, ha a külső hőmérséklet mindössze 20 fokos. 30 fokos külső hőmérsékleten a zárt autó már fél óra alatt 46 fokra melegszik fel. 34 fokos külső hőmérséklet esetén belül egy óra elteltével 60 fok is lehet. Ezt sem emberek, sem háziállatok nem bírják sokáig. Erős hőségben még az árnyékban parkolás sem segít. A jármű így is felmelegszik.

Segít-e, ha kissé nyitva hagyjuk az autó ablakát?

Nem igazán. Az ADAC német autóklub két kocsit hasonlított össze körülbelül 29 fokos külső hőmérsékleten. Az egyiken öt centire lehúzták, a másikon pedig csukva hagyták az ablakokat. A hőmérsékletbeli különbségek csekélyek voltak. A csukott tesztautó 30 perc után több mint 50 fokra melegedett fel. Résnyire nyitott ablakokkal pedig majdnem 48 fok volt.

Gefahr: Hitze im Auto I ADAC 2017

Wie schnell und dramatisch die Temperaturen im Auto bei der derzeitigen Hitze steigen können, hat der ADAC untersucht. Drei baugleiche Fahrzeuge wurden dafür bei einer Außentemperatur von rund 28 Grad in die Sonne gestellt. Eins mit geschlossenen Fenstern, bei einem war ein Fenster etwa fünf Zentimeter geöffnet, beim dritten waren zwei Fenster einen Spalt weit offen.

Mikor válik életveszélyessé a felforrósodó autó?

Akkor, amikor a test már nem tudja kellőképpen elvezetni a hőt. 40 fokos testhőmérséklettől már komoly egészségkárosodás veszélye áll fenn, 42 foktól közvetlen életveszély.

Hogy ez milyen gyorsan következik be, az a járműben uralkodó körülményektől és az érintett egészségi állapotától függ. Különösen veszélyeztetettek a gyermekek, az idősek és a betegek. A hőség rövid idő után a keringés összeomlásához vezethet, különösen szív- és érrendszeri problémák esetén.

Mit tegyen az, aki felforrósodott autóban talál embert vagy állatot?

Először kopogtassa meg valamelyik ablakot. Ha az autóban ülő gyermek közömbösnek tűnik, vagy ha a kutya erősen liheg, akkor hívni kell a rendőröket vagy a mentőket. Érdemes a helyszínen maradni és figyelni. Ha késik a szakértő segítség, utolsó lehetőségként be kell törni az ablakot. A lap tanácsa szerint célszerű szemtanút keresni, vagy videóra venni a mentőakciót.

A mentőszolgálat kiérkezéséig az érintetteket hűvös, árnyékos vagy légkondicionált helyre kell vinni, és azonnal elegendő folyadékot kell adni nekik. Ami már az elsősegélynyújtáshoz tartozik: a tünetek súlyosságától függően hasznos lehet az érintettet hideg vízzel, ventillátorral vagy ruhába csomagolt jégakkuval hűteni.

Idehaza is a rendőröket kell hívni? 

Igen. Kifejezetten erre biztat mindenkit a Budapesti Rendőrfőkapitányság Facebook-bejegyzése, amelynek apropója, hogy szerdán Budapesten két kutyát szabadítottak ki egy felhevült autóból. Később az állatok gazdáját előállították, és állatkínzás gyanúja miatt büntetőeljárást indítottak ellene. „Aki gyereket vagy állatot az autóban hagy a nyári hőségben, ezzel életveszélynek kitéve őket, az erre számítson. Azt sem fogjuk találgatni, hogy esetlegesen megy-e a klíma a lezárt autóban, ha nem tudjuk kinyitni az ajtót, akkor az élet megóvása érdekében törjük az ablakot.“

Július 10-én este érkezett bejelentés, hogy Budapest XIII. kerületében, egy parkoló autóba két kutya van bezárva, és a felhevült utastérben az ebek láthatóan rossz állapotban vannak. Az angyalföldi egyenruhások percek alatt a helyszínre értek, majd látták, hogy a kutyák szaporán veszik a levegőt és alig reagálnak a környezeti ingerekre. A rendőrök azonnal az autó ablakának betörése mellett döntöttek. Míg az egyenruhások a kutyákat kimentették az autóból, az esetet bejelentő állampolgárok hoztak két vízzel teli műanyag lavort. A kutyákat a szobahőmérsékletű vízzel lassan elkezdték hűteni, nem sokkal később az állatok már önállóan ittak is a vízből és nem nagyon akaróztak onnan egy ideig távozni. Fél óra elteltével a kutyák gazdája is előkerült, akit a járőrök intézkedés alá vontak, majd előállítottak. A BRFK XIII. kerületi Rendőrkapitányság az ügyben állatkínzás vétség gyanúja miatt indított büntetőeljárást.
Facebook/BRFK Budapesti Rendőr-főkapitányság

Hogyan lehet felismerni, hogy valaki életveszélyben van?

Ha a gyermekek vagy felnőttek már nem képesek sírni vagy más módon felhívni a figyelmet a helyzetükre, valószínűleg azonnali intézkedésre van szükség. A hőguta tünetei közé tartozhat a zavartság, a szapora légzés és szívverés, a görcsök és a hányás.

Hogyan célszerű betörni az ablakot?

A szélvédővel nem érdemes próbálkozni, mert a beleépített fólia miatt különösen erős. A sötétített és bevont oldalablakok általában szintén stabilabbak, mint az átlátszó ablakok. Nagy, kemény és hegyes tárggyal – például kővel – kell betörni az oldalablakot, mégpedig lehetőleg azt, amelyik a legtávolabb van az utastól. A segítő tekerje be a kezét valamivel, hogy ne vágja meg magát.

DOG TRAPPED in HOT CAR: What You Should Do | THE DODO

What To Do If You See A Dog Trapped In A Hot Car | Here’s what to do if you see a dog in a hot car this summer – you can save a life! Footage provided by ViralHog: (https://www.facebook.com/viralhog/) Love Animals? Subscribe: https://www.youtube.com/channel/UCINb0wqPz-A0dV9nARjJlOQ?sub_confirmation=1 Love animals?

Hogyan reagál a szervezet a szélsőséges hőségre?

Melegben a test felszínén lévő erek kitágulnak, hogy növeljék a bőr vérellátását. Ily módon a hő a test középpontjából kifelé áramlik, majd a környezetbe távozik. Ezt a folyamatot az izzadás is elősegíti. Autóban ülve azonban sokkal kisebb az a bőrfelület, amelyen az izzadság el tud párologni.

A fokozott vérkeringés a szív- és érrendszert is nagyon megterheli. A vérnyomás csökken, a szívverés szaporább lesz. Ha a test saját mechanizmusai már nem elegendőek ahhoz, hogy a testhőmérsékletet a normális tartományon belül tartsák, fennáll a hőguta veszélye. Ez görcsökhöz, eszméletvesztéshez, kómához és végül keringési elégtelenség miatti halálhoz vezethet.

Miért érinti ez különösen a gyermekeket?

A gyermekek testfelülete testsúlyukhoz képest nagyobb, mint a felnőtteké, ezért gyorsabban veszik fel a hőt. Ugyanakkor a gyermekek a serdülő kor eléréséig kevesebbet izzadnak, és kevesebb a vérük. Mindez megnehezíti a hő leadását, így gyorsabban túlmelegednek.

Nyitóképünk illusztráció! Fotó: Jonas Walzberg / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!