Akár húsz százalékos további drágulást hozhat 2025 az ingatlanpiacon
A Duna House előrejelzése számottevő hitelpiaci növekedéssel, és így az adásvételek megugrásával is számol.
A Duna House előrejelzése számottevő hitelpiaci növekedéssel, és így az adásvételek megugrásával is számol.
A nagyon olcsótól a nagyon drágáig, a nagyon kicsitől a hatalmasig mindenféle ingatlan gazdára talált idén.
Egymásnak is ellentmondó tényezők határozzák meg, mennyire lepik el 2025-ben az ingatlanpiacot a befektetők. A nagyvárosi új lakások és bérleti díjak árszintje elérte az ingerküszöböt.
Budapesten valóban nehéz lakáshoz jutni, de Debrecenben még nehezebb. A fővárosi helyzet ráadásul javult az elmúlt években, jelenleg Szegeddel van egy szinten a lakásárak jövedelmekhez viszonyított szintje.
A lakhatási válság nem a kormányzati intézkedések ellenére, inkább azok következményeként állt elő – figyelmeztet Simor András. Az MNB korábbi elnöke úgy véli, a kereslet mesterséges felfűtése az árakat lódította meg, nem a kínálatot.
Országos átlagban 7 százalékos engedményt sikerül elérniük, de a 10 százalék feletti sem ritka. Ám ez még így is gyengébb teljesítmény, mint a tavalyi.
A válság előttitől még elmarad a magyar lakáspiac, de már szép ütemben tér magához. Az MNB lakáspiaci jelentése azt is megmutatja, hogy egyre kevesebbet tudnak alkudni a vevők, és arra is kitér, hogy 2025-ben pöröghet fel a piac még jobban.
Úgy látszik, az eladók elkezdték beárazni, hogy 2025-ben sok befektetési célú vásárló jelenik meg az ingatlanpiacon. Országos átlagban egy év alatt közel 10 százalékkal nőttek az árak.
A fővárosban élénkült meg a leginkább a lakásvásárlási kedv októberben.
A fővárosban az elmúlt 5 évben a népességaránynál nagyobb százalékban épültek önkormányzati lakások. Közben a vidéki önkormányzatok láthatóan nem képesek ilyen lakásokat építeni, mert a kormány kivéreztette őket, áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében.
Élesen kritizálja a kormányzati terveket a Magyar Szakszervezeti Szövetség: ha ingatlanba forgatják a megtakarításokat, oda lehet a nyugodt időskor.
A szülők így lemondhatnának a nyugdíjas éveikre félretett pénzről, hogy beszálljanak a gyerekeik lakásvásárlásába, felújításába.
Míg Csongrád-Csanád megyében 23 százalékos volt a drágulás, addig Hevesben több mint 10 százalékkal csökkentek az árak.
A kínai jegybank kedden monetáris ösztönző, valamint ingatlanpiaci támogatási intézkedéseket jelentett be az erős deflációs nyomással és az idei növekedési cél elmaradásának veszélyével küzdő gazdaság fellendítése érdekében.
Bár a piaci kamatok most is csökkennek, ezt mindenképpen gyorsítani akarja Nagy Márton a bankoktól „kért” 5 százalékos THM-plafonnal. Az intézkedés valószínűleg jövő januártól él, de nem feltétlenül érdemes megvárni, mert közben az ingatlanárak nagyot nőnek. A miniszter még három, jórészt látszatintézkedést „javasolt” a bankoknak, akik ezért cserébe lehet, hogy kérhetnek valamit a kormánytól.
Olcsó hitel és gazdasági fellendülés nélkül az építőipar sem tud talpra állni – idén is csökken a teljesítménye. Jó hír, hogy egyre több, régóta húzódó társasházi lakásépítés zárul le.
Az országos átlagtól eltér Budapest, a fővárosban gyakorlatilag stagnáltak az árak a júliusiakhoz képest.
A kerületi lakosok többsége a rövid távú lakáskiadás teljes tiltására szavazott.
Egyre gyorsabban kelnek el a lakások, erősödött a verseny az eladó ingatlanokért, ahogy a befektetők is újra ide teszik a pénzüket. Az új otthonok árai változatlanul csak keveseknek fizethetők meg.
A panellakások sem sokkal olcsóbbak, a budai oldalon 910, Pesten 825 ezer forint körül mozog a négyzetméterár.