szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is pörög az lakáspiac, ahol egyre többen licitálnak. Ezzel inkább Budapesten élnek a vevők, vidéken inkább az alku jellemző.

Kedvező lehetőségeket hozott 2024 az ingatlanvásárlóknak, mert csökkent a kamatszint, megújultak az otthonteremtési támogatások. A 10 százalékos önerő lehetősége is vonzotta az első lakásukra szerződőket. Emellett a negyedik negyedévben a befektetők is visszatértek a hazai ingatlanpiacra, ezzel is nőtt a tranzakciók száma – írja a Duna House.

A cég vezérigazgató-helyettese szerint az elmúlt év ingatlanpiaci trendfordulót hozott: többéves rekordot döntött a kereslet, így a 2023-ban bent ragadt, túlárazott vagy rosszabb állapotú ingatlanok nagy része is kisebb-nagyobb alku árán, de gazdára találhatott. Máté Ferenc hozzátette, hogy a Duna House összesítése alapján

  • az adásvételek 82 százaléka irányár alatt zárult, ilyenkor az eladók átlagosan 7 százalékot engedtek a hirdetési árból, míg
  • a vásárlók ötöde 10 százalékos, vagy annál is nagyobb mértékben érvényesíthette a vevői alkut.

Előfordult olyan is, hogy egy ingatlant az irányárhoz képest 100 millió forinttal kisebb összegért adott el a tulajdonos, de ennek az ellenkezőjére is volt példa. A legjobb ajánlatokért tavaly is versenyezni kellett, az adásvételek 4 százalékában licithelyzet alakult ki. Volt olyan, aki a hirdetésben szereplő árnál 27 millió forinttal többet kínált, hogy az övé lehessen a kiszemelt ingatlan.

Ahogyan néhány napja megírtuk, 2025 elején csúcsokat döntött a vevői érdeklődés, az első két hónapban zárult tranzakciók száma a Duna House becslése alapján 8 százalékos erősödést mutat a tavalyi hasonló időszakhoz képest – ez vélhetően köszönhető az állampapír-kifizetéseknek is.

Az országos adatok azt mutatják, hogy az alkudozók aránya jelentősebb: a tranzakciók háromnegyedénél az irányárhoz képest átlagosan 6 százalékot engedtek az árból az eladók. Az irányáron szerződők aránya közel 20 százalékra emelkedett idén.

A Duna House közleménye alapján licit már nem csak a kiemelten jó ajánlatok esetében várható, a kereslet mértékét befolyásolhatja az ingatlan elhelyezkedése, minősége, így a kínált ár is változhat.

Az év első két hónapjában 6 százalékra emelkedett az irányár feletti áron kötött adásvételek aránya, a vevők pedig átlagosan 5 százalékkal többet kínáltak a hirdetési árnál, ami az ingatlanszolgáltató cég adatai szerint 100 ezer és 11,5 millió forint közötti összeggel növelte az eladóknak fizetett vételárat.

Olyan tendencia is kirajzolódott, amely szerint a licit inkább budapesti, az alku inkább vidéki jelenség. Számokban ez úgy nézett ki, hogy a licittel zárult tranzakciók 57 százalékában fővárosi vagy Pest megyei ingatlanok szerepeltek, míg a mostanáig eltelt két hónapban az alkuval zárult ügyletek 74 százaléka vidéki volt.

Dráguló ingatlanok, szűkülő alku? Mik segíthetnek jobb helyzetbe kerülni lakásvásárlásnál?

A lakáspiac 2025-ben új kihívások elé állítja a vásárlókat. Az ingatlanárak emelkedése és a növekvő kereslet hatására az alku lehetősége egyre inkább beszűkül, különösen a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban. A Duna House legfrissebb jelentése szerint a vevőknek egyre kevesebb mozgásterük marad az árak letörésére, ami gyorsabb döntéshozatalt és átgondoltabb finanszírozási stratégiát igényel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!