szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itt a tudományos magyarázat, hogy miért szülői mítosz az ún. sugar high jelenség, aminek lényege nem más, mint az, hogy a jelentős mennyiségű cukrot tartalmazó ételektől, süteményektől és üdítőktől „megőrülnek” a gyerekek.

Mi lesz, ha beüt a gyereknél a cukor? Elkezdenek vadul rohangálni, felmásznak a csillárra, leszaggatják a szőnyeget, képtelenség lesz őket lefektetni - szólnak az egészség megvédése mellett a szülői érvek a cukorral szemben, de a gyerekek cukorvadulása valójában városi legenda, amit egyetlen tudományos érv vagy tény sem támaszt alá.

Ilyenek a gyerekek.

A Livescience magazin által megkérdezett Mark Wolraich gyermekgyógyász kutató szerint a sok sütemény, torta és a bennük lévő tetemes mennyiségű cukor valóban eredményezhet a szokásos viselkedésnél furcsább, izgatottabb állapotot, ám ez sokkal inkább a különös alkalmaknak köszönhető, amikor ezeket az édességeket fogyasztjuk: karácsony, születésnap, farsangi buli, stb. A szülők pedig valamiért nem az alkalommal, hanem a cukorra kapcsolták össze a gyerekek reakcióit. Szóval a placebo hatás uralkodik ekkor is, amit nem szabad alábecsülni, ennél a jelenségnél is nagyon erősen működik – foglalta össze a szakértő a lényeget.

Ezt az állítást több tudományos kísérlet is alátámasztja. 1994-ben a Journal of Abnormal Child Psychology című tudományos folyóiratban jelent meg egy tanulmány, ami 35 5 és 7 év közötti fiú vizsgálatáról szól, akikről szüleik azt állították, hogy a cukorra fokozottan érzékenyek. Ők mind a 35-en placebót kaptak a tudósoktól, de ebbe csak az édesanyák felét avatták be, a többiek úgy tudták, hogy cukrot ettek a gyerekek.

AFP / Roos Koole

Ezután hazaküldték a gyerekeket és az anyukákat játszani. A játékidő letelte után a kutatók kérdőívén nem meglepő módon azok az édesanyák értékelték sokkal hiperaktívabbnak a gyermeküket, akik azt hitték, hogy kijött a cukortól az "őrület". Továbbá arról is beszámoltak, hogy több gondjuk akadt a kontrollal és a gyerek fegyelmezésével, mint a „beavatott” édesanyáknak.

Még ugyanabban az évben Wolraich készített egy másik kutatást: ebben 48 olyan gyermeket vizsgált, akiket a szüleik szigorúan eltiltottak bármiféle cukros vagy más mesterséges édesítőszert tartalmazó étel fogyasztásától. Miután hosszasan figyelték és tanulmányozták a gyermekeik viselkedését, az összehasonlító tesztekből kiderült, hogy semmiben sem különbözött a diétára fogott gyerekek viselkedése a nem diétázókétól.

1995-ben készült egy 23 tanulmány eredményeit összesítő metaanalízis, ami szintén erre a következtetésre jutott. „Önmagában a cukor vagy a magas cukortartalom nincs hatással a gyermek viselkedésére vagy kognitív folyamataira. Egyszerűen egy erősen meggyökerezett szülői tévhitről van szó, amiben elegen hisznek ahhoz, hogy kollektív igazságnak érezzük, amit az is erősít, hogy a szülők többsége nem örül annak, ha túl sok cukros édességet töm magába a gyerek” – szól a tanulmányból idézett konklúzió.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!