szerző:
Horváth Ágnes
Tetszett a cikk?

Október 30-án, azaz holnap hajnal 3-ról 2-re állítjuk az órát, így egy egész órával többet alhatunk. Ám ez nem jelenti, hogy ezt az egy órát valóban minőségi alvással fogjuk tölteni.

A jó alvás javítja az immunrendszert, csökkenti a szívmegbetegedések kockázatát, kisimulttá, szebbé, boldogabbá tesz: a jó közérzet, a hatékony munkavégzés és a stabil idegrendszer alapvető feltétele.

Érdemes tehát az óraállítással nyert plusz egy órát kihasználni. Vannak azonban olyan „alvásgyilkos”, a jó alvás ellen ható káros szokások, amikről nem is tudunk. Szépen, csendesen, alattomban rombolják az alvásunkat. Miattuk később álmosodunk el vagy igazán rosszul alszunk.

Mit ne csináljunk, ha szeretnénk igazán jól aludni?

Dióhéjban arról, mi az, amivel biztosan kinyírjuk az alvókánkat, vagy még rosszabbá tesszük az amúgy is rossz alvásunkat.

1. Megpróbáljuk behozni az elveszett órákat

Azaz reggel még ágyban maradunk, mert nem bírunk felkelni vagy, mert morzsánként próbáljuk összeszedegetni az elveszett (tehát nem alvással, hanem tévézéssel, munkával töltött) éjszakai órákat. Ennek érdekében később megyünk be a munkahelyre, délutáni műszakot vállalunk, lemondjuk a délelőtti fontos találkozókat.

Csakhogy minél később kelünk, annál inkább eltolódik a belső, biológiai órák… És annál később fogunk tudni elaludni.

Shutterstock

A megoldás tehát: felkelni rendszeres időben, elaludni rendszeres időben. Alvás előtt egy órával pedig a kütyüket, tableten olvasást, facebookozást felejtsük el (a munkát meg pláne nagy ívben kerüljük).

2. Azt gondoljuk, hogy luxus az alvás

Sokan abszolút nincsenek tisztában a saját szervezetük alvási igényeivel. A Ludwig Maximilliam széleskörű kutatásai szerint (több mint 60 ezer európai ember alvását követték 6 éven át) a lakosság nagyobb hányada 7,5 órányi alvásigénnyel rendelkezik. Ehhez képest a magyarok 20 – 30 százaléka 5-6 órát alszik egy nap.

A tartós kialvatlanság hihetetlenül káros! Egy nem-reprezentatív kutatás eredményei alapján a magyaroknak csupán 15 százaléka számol be arról, hogy nyugodtan és jól alszik.

Nagyjából mindenki sejti, hogy mennyi időt aludna, ha hagynák (és nem kéne órára kelni). Fontos, hogy a lefekvésünk időpontját az alvásigényünkhöz igazítsuk, azaz feküdjünk le időben, még ha szokatlannak is tűnik, hogy éjfél előtt megyünk az ágyba.

3. Altatót szedünk – és összevissza szedjük

A lakosság 30 százaléka szed altatókat . A tapasztalatok szerint azonban rosszul szedik, megnehezítve az amúgy is nehéz elalvást vagy átalvást.
Például emeljük az adagot, ha az már nem hat, vagy nem emeljük, de hajnalban bekapunk még egyet (majd még egyet). A szakemberek beszámoltak olyan konkrét esetről, hogy valaki 16 szem (!) altatót szedett, egész éjszakára elosztva az átalváshoz.

Az altatók nem fogják megoldani az alvásproblémákat. Minél tovább szedjük a gyógyszert (bármi is legyen az, amit elalváshoz használunk), annál biztosabb, hogy tartós lesz az „alvásmizéria”. Az altatók ugyanis egy idő után „nem hatnak”, vagy, ha használnak, akkor sem biztosítanak olyan minőségű alvást, amit magadtól is tudnánk produkálni.

Hogyan szedjük az altatót? 10 pontos útmutató az altatók szedéséhez.


A szerző alvástréner, az alvásguru.hu szerkesztője.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!