szerző:
in
Tetszett a cikk?

Minden évben ez idő tájt már felfokozott érdeklődéssel várják a szakma képviselői, szakújságírók és borkedvelők egyaránt, vajon sikerül-e a korábbi évek programjaihoz hasonló intenzitású mesterkurzusokkal, bemutatókkal, rangos kiállítókkal előrukkolnia a VinCE Budapestnek.

Megnyugodhatnak, még a legfanyalgóbb borszofisztikátorok is találnak maguknak érdekességet a március 17–19. között megrendezendő VinCE Budapest Wine Show-n.

Izsák Norbert

Csak a játék kedvéért képzeljük el azt a szerencsés borértőt, aki keresztül-kasul végigkóstolta már Champagne, Bordeaux, vagy éppen Eger, Villány, Somló valamennyi exkluzív tételét. Pincéjében, házi bortékájában sorakoznak a Grand Cru Classé-k, ezért fitymálva legyint az átlagfogyasztó számára izgalmasnak tűnő mesterkurzusokra. Nos, még az ilyennek sem érdemes kihagynia, hogy benézzen március 17-én a Hotel Corinthiába, ott ugyanis nemcsak az általa esetleg unásig ismert tételek egy-egy kiváló évjáratával ismerkedhet meg, hanem azok magnum változatával is. Ez praktikusan azt jelenti, hogy például egy 2006-os Gere Kopárt Gere Attila értő vezetésével másfél literes palackból is meg lehet kóstolni, vagyis eldönthető a régi kérdés: a hagyományos 0,75 literes vagy a magnum palackban érlelődnek jobban a borok. Ugyanezt meg lehet tenni a St Andrea Szőlőbirtok Örökké fehér házasításával, és még néhány pauillac-i és champagne-i „csúcspéldánnyal” is

Nemrégiben tűnt fel az áruházlánc polcain a Tesco Finest sorozatban a Magyarországon talán kevésbé ismert, már-már a kihalás szélére sodródott languedoc-i szőlőfajta, a Picpoul. Egy izgalmas workshopon a veszélyeztetett szőlőfajtákat gondozó Wine Mosaic a Picpoult és a hozzá hasonlóan ritka Carignan Blanc-t, a Terret-t, és egyebek mellett az Aubunt mutatja be. Ez már tényleg specialistáknak szól, de biztos, hogy ilyen programmal nem fognak idén másutt Magyarországon találkozni.

Sokan talán unják már, hogy csupán a kispadról szemlézhetik, ahogyan neves Master of Wine-ok és szerencsés szakemberek bírálgatják, kóstolgatják a borokat. Néhányan talán titokban arról ábrándoznak, hogy garázsborásszá válnak, és kipróbálják magukat az istenek italának elkészítésében. Most a szőlőtermesztés, -gondozás nyűgje nélkül tesztelhetik borász skilljeiket, az egyik mesterkurzuson ugyanis előállíthatják saját bikavér blendjüket. A mindig új gegre kész szekszárdi borvidék Elizabeth Gabay Master of Wine-t kérte fel arra, hogy a kékfrankos-kadarka univerzumába kalauzolja a workshop résztvevőit, és hat termelő bikavérein át navigálva mutassa meg a borházasítás fortélyait.

Az elmúlt években szinte másról sem lehetett olvasni a legelismertebb borlapok hasábjain, mint az amfórákban vagy kvevrikben érlelt grúz borok divatjáról. Számtalan szakmai utat szerveztek Grúziába, és részben ennek a hatására mára a világ szinte minden pontján kísérleteznek amfórás borászkodással. Ha netán minket a jó szerencsénk nem sodort el Grúziáig, a Hotel Corinthiában most mégis megkóstolhatjuk a legizgalmasabb tételeket, mi több, még arra is lehetőségünk nyílik, hogy horvát, magyar, ausztriai és szicíliai versenytársakkal együtt kóstoljuk meg például az elismert „fácánkönnyeket” (Pheasant’s Tears, Kisi, Grúzia).

Most pedig hagyjuk a Joszif Visszarionovics Sztálin szülőhazájában készített  kvevris borokat, és kukkantsunk be az egyik legelitebb pezsgőház, a Champagne Roederer mesterkurzusára. Az impozáns sorban nemcsak a világ talán legnagyobbra tartott pezsgőjét, a Cristalt kóstolhatjuk meg (annak 2009-es évjáratát), hanem még egy 24 éves magnum palackos Roederert is leguríthatunk.

Sokat tornáztak a szervezők, hogy beszerezzék a regnáló amerikai elnök egyik borát, végül Kovács Nimród amerikai-magyar üzletember és egri borosgazda közbenjárásával sikerült néhány palackot behozni. A Viognier-t kóstolgatva elmélázhatunk a világ további sorsán, s ha megéheznénk, üljünk be a britek Martha Stewart-jának, Fiona Beckettnek a workshopjára, ahol egy tősgyökeres brit mutatja meg, mit illik fogyasztani például egy Frittmann cserszegi vagy egy KNW Blues kékfrankos mellé. És ha még mindig lenne kapacitásunk, támasszuk egy kicsit a pultot a villányi borvidék standjánál, ahol a legnevesebb borászok külön fogadóórákat tartanak. A szombati napon 15 órakor abban a ritka szerencsében lehet részünk, hogy vertikális kóstolón szemlélhetjük a Bock Pince zászlóshajójának, a Capella cuvée-nek évtizedes fejlődését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!