Életének 81. évében elhunyt hétfőn Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző, a mozgásrehabilitációs Dévény-módszer kidolgozója – tudatta a Dévény Anna Alapítvány.
Dévény Anna 1957-ben diplomázott a Testnevelési Főiskolán, majd a neurológiai klinikán dolgozott gyógytornászként, közben művészi tornát tanított. Ő dolgozta ki a Dévény speciális manuális technika – gimnasztika módszert (DSGM), amellyel a mozgássérült gyermekeknél és felnőtteknél is kimagasló eredményeket értek el. 1996 óta speciális tréningeket tartott a Magyar Nemzeti Balett művészeinek is.
Tevékenységéért 2003-ban Batthyány-Strattmann László-díjat, 2010-ben Prima Primissima Díjat kapott. 2014-ben a Magyar Édemrend középkereszt (polgári tagozat) kitüntetését vehette át. 2017-ben a Dévény-módszer kiérdemelte a Magyar Örökség Díjat.
Dévény Anna, az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású gyógytornásza majdnem pontosan három évvel ezelőtt adott interjút a hvg.hu-nak. Ebben egyebek mellett elmagyarázta módszerét, amelyben a speciális manuális technika (SMT) a képessé tevés, tehát a gyógyítás, a speciális testképző gimnasztika (STG) pedig a fejlesztés. "Az SMT azáltal gyógyít, hogy egyrészt helyreállítja az izomzat normál állapotát, másrészt az idegvégződéseket közvetlenül – természetesen a bőrön keresztül – ingerli, és ezzel hatékonyan tud ingerületet juttatni az agyba. Ez a direkt ingerlés a szülési sérülések valódi gyógyításának a kulcsa. Ezáltal vált gyógyíthatóvá ez a súlyos probléma, azonban a gyógyuláshoz elengedhetetlen a minél korábban – lehetőleg már az inkubátorban – megkezdett kezelés" – mondta.
Dévény Anna az interjú idején, bőven túl a 75. születésnapján még mindig végzett kezeléseket, oktatott és könyvet írt. Arra a kérdésre, hogy kinek adja majd át a helyét, így válaszolt:
Nem a helyemet kell átadnom, hanem a zászlót. Remélem, lesznek, akik viszik.
"Az utódaim számára a legnehezebb feladat lesz megőrizni a DSGM (Dévény Speciális manuális technika-gimnasztika Módszer) tisztaságát. Mert ez csak a saját elvei alapján eredményes. Testidegen dolgokkal keverve elveszti a hatékonyságát. Ahogy gyógyszereket, úgy módszereket sem lehet összevissza keverni. Téves az a felfogás, hogy minél többfélét kap a páciens, annál jobb. Nem így van."