szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kőzetdarabról még 2018. november 26-án készítettek felvételt.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a Rolling Stones zenekar tiszteletére nevezett el egy kődarabot a Marson, amelynek a Rolling Stones-szikla nevet adták. A hírt Robert Downey Jr. jelentette be a zenekar pasadenai koncertje előtt. A színész hozzátette, az együttes tagjainak nem volt ellenvetése, de felkérték őt, hogy szavaztassa meg a közönséget a dologról. A 60 ezer néző egyhangú igennel egyezett bele a névadásba. 

"A NASA olyasmit adott nekünk, amiről mindig is álmodtunk, saját sziklát a Marson. Nem tudom elhinni" - lelkendezett Mick Jagger a koncerten.

A NASA felvételén látni a golflabdánál valamivel nagyobb kőzetdarabot, amely körülbelül egy méter gurult az InSinght Mars-kutató űrszonda hajtóerejétől. A kő csupán 90 centiméterrel gördült tovább, de ez volt a legtávolabb guruló kő, amelyet a NASA valaha észlelt, miközben egy járműve a Marsra érkezett.

A felvétel 2018. november 26-án készült, amikor az űrszonda leszállt a bolygó felszínén.

Űrbéli objektumoknak hivatalosan csak a Nemzetközi Csillagászati Unió adhat nevet, ezért a NASA hangsúlyozta, hogy jelen esetben becenévről van szó, amely azonban megkönnyíti a kő azonosítását a tudományos publikációkban és segítheti az űrkutatási hivatal munkájának megismertetését a világ zenerajongói körében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

Megkezdte a fúrást a Marson az Insight robotvakondja

Megkezdte a mélybe hatolást a Marson az Insight HP3 nevű műszere. Első, négy órán át tartó behatolása során a robotvakond 4000 kalapácsütést ejtett és 18-50 centiméter mélyre jutott a vörös bolygó talajában, ahol vélhetően egy kőbe ütközött – közölte a Német Űrkutató Központ (DLR).

MTI / hvg.hu Tech

Nagy a szél a Marson, "sapkát" kellett húznia az Insight űrszondának

A széltől és a nagy hőmérsékletingadozástól védő pajzsot kapott az InSight amerikai robotgeológus űrszonda szeizmométere, ami a kutatók szerint biztosítani fogja, hogy a marsi talajon elhelyezett mérőműszer a lehető legpontosabb adatokkal szolgáljon.