szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Gothár Péter ügyét, melyet az egyetem Etikai Bizottsága jogszerűen vizsgál, ürügyként használják fel az egyetem lejáratására, ellehetetlenítésére" - írják az SZFE Facebook-oldalán.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Mi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai határozottan visszautasítjuk azokat a feltételezéseket és vádakat, amelyek az egyetemünk működésének tisztességét és szakszerűségét megkérdőjelezik. Gothár Péter ügyét, melyet az egyetem Etikai Bizottsága jogszerűen vizsgál, ürügyként használják fel az egyetem lejáratására, ellehetetlenítésére, színházvezetői kinevezések befolyásolására, a független színházi szféra sarokba szorítására" - írják.

"A Színház- és Filmművészeti Egyetemen rend van. Törvényesen kinevezett és megbízott vezetők irányítják. A tanárok és a hallgatók lelkiismeretesen végzik munkájukat, elkötelezetten őrzik a 155 éves múlttal és oktatási hagyománnyal bíró intézmény éthoszát. A magyar színház- és filmművészet kiemelkedő alkotóinak sokasága nevelkedett ezek között a falak között.

Oktatásunk — mint minden érdemi művészeti képzés — ideológiamentes, a színház- és filmművészetet a szabad és független gondolkodás mentén közelíti meg. A művészet szabadsága megkérdőjelezhetetlen érték számunkra.”

A Gothár-ügy kirobbanása után Palkovics László miniszter és Halász János, a Fidesz-frakció vezetője is arra utalt, hogy az SZFE vezetése valamit eltitkolhatott. A vádakat az egyetem visszautasította, Upor László, az egyetem rektora mellett színházi dramaturgok, az egyetem doktori iskolájának hallgatói nyilatkozatban álltak ki.

A hétvégén színészek és nézők közös szolidaritási szelfivel tiltakoztak az új kulturális törvénytervezet ellen az előadások után. A törvény ellen számos színész és rendező állt ki egy videóban. A törvény ellen tiltakozó, Független Előadóművészeti Szövetség petícióját vasárnap délutánig mintegy harmincezren írták alá. Hétfőn a Madách térre tüntetést szerveztek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!