szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zenészeknek kiosztott szociális támogatások kapcsán kialakult vita mellett az Artisjus elnöke sem ment el szó nélkül.

Madarász Iván, Kossuth-díjas zeneszerző, az Artisjus elnöke is kénytelen volt megszólalni az Artisjus, valamint az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) zenészeknek adott szociális támogatások körül kialakult parázs vita kapcsán.

Először Majka nevezte a saját Facebook-oldalán „gusztustalannak és szánalmasnak”, hogy a nem túl nagy összegű segélyre (bruttó 160-170 ezer forintról van szó) sikeres zenészek is pályáznak, olyan előadók, akik egyébként befutottak, sokat játszottak, akár tévéműsorokban zsűritagként is foglalkoztatott szereplők. Erre aztán Kállay-Saunders András és Lovasi András is reagált, Pély Barna és Náksi Attila pedig a kapott támogatást továbbutalta valamilyen jótékony célra.

Madarász Iván nyilatkozatában azonban kiemeli, hogy a segélyre érkező pályázatok elbírálásakor kifejezetten figyelmbe vették, hogy az illető előadó sikeres-e, azaz letett-e már valamit az asztalra. Ezt így fogalmazza meg: „a pályázatok elbírálásában a legfőbb szempont, hogy olyanok részesüljenek támogatásban, akik korábbi sikereik révén maguk is gyarapították az alapítvány kasszáját, aktív szerzők, számos bejelentett és »közszájon-közkézen« forgó dal fűződik a nevükhöz”.

Hozzáteszi, hogy az Artisjus Zenei Alapítvány kuratóriuma és a választott testületek által delegált 14 főnyi szerzői tanácsadó testület az elbíráláskor nem azt nézte, hogy melyik zenésznél pontosan milyen mértékű megélhetési válság alakult ki, hanem a koncertek meghiúsulása miatt a hirtelen bekövetkezett, drasztikus bevételkiesést vizsgálták.

Az Artisjus Zenei Alapítvány a járvány következtében jövedelmüket hirtelen elveszítő szerzők helyzetén gyors támogatással kívánt enyhíteni.

„A publikum gyakran hitetlenkedve veszi tudomásul, hogy neves muzsikus, alkotó is sokszor szűkös anyagi körülmények között él. Most, a járvány kapcsán nagyon sok szerző került kilátástalan helyzetbe. Az alapítvány ezzel a pályázattal akart legalább enyhíteni a gondokon, az elbírálás a legátláthatóbban, minden demokratikus szabálynak megfelelően, és főként azzal a jó szándékkal történt, amire – a zenetörténet tanúsága szerint – zeneszerző elődeink példája is sarkall” – fogalmaz az elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!