szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem népszerűsítették a rasszizmust, hanem kifigurázták azt a humorista szerint.

George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Friss cikkek a témában

Az őrnagy egy évtizedekkel korábbról megmaradt őskövület volt. Nem támogattuk a nézeteit, hanem kinevettük. Mit lehet mondani, ha nem látják a különbséget, ha az emberek túl hülyék ahhoz, hogy ezt lássák?”

– így kommentálta a The Age-nek John Cleese, a Monty Pythonból ismert humorista és író azt, hogy a BBC streamingszolgáltatója eltávolította kínálatából az ő főszereplésével készült Waczak szálló komédiasorozat egyik epizódját.

A BBC lépésének oka, hogy az epizódban egyik szereplő, az eleve karikatúra-szerű Gowen őrnagy niggernek nevezte az indiaiakat. Cleese szerint ez egyáltalán nem minősül a rasszista nézetek terjesztésének, hanem éppen azok kifigurázása. Bírálta a BBC-t a döntés miatt, mondván, harminc-negyven évvel korábban még kiálltak volna az igazuk mellett. 

Cleese szerint azt sem lehet elvárni, hogy egy 1975-ös alkotás megfeleljen a kortárs morális elvárásoknak.

Ettől függetlenül felemelőnek nevezte a színész a Black Lives Matter mozgalmat, egyúttal sajnálatát fejezte ki azért, hogy egy hangos kisebbség eltereli a figyelmet a lényegről. Ez pedig az, hogy hogyan lehetnénk jobbak egymáshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!