szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orvostársadalom férfidominanciájáról, valamint a hálapénz felszámolásáról beszélt egy interjúban a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke. A MOK új, reformokra nyitott vezetése szerint egy kezdő orvos fizetését majdnem a háromszorosával kéne megemelni.

"Higgyék el nekem, hogy senki nem úgy képzeli, hogy majd ő nagyon sokat fog keresni és hálapénzt fog eltenni" - mondja Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke a Transparency International Magyarország és a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség közös videójában.

Lénárd Rita szerint a paraszolvencia létezése egy torz rendszert eredményez, elképesztő romboló hatással van az egészségügyre több aspektusból is. "A hálapénz már nagyon régóta nem a háláról szól, hanem a félelem bére. (...) Fenntartja a hierarchiát, lehetetlenné teszi a beteg-orvos bizalmi kapcsolatot, az orvosok egymás közti kapcsolatát, a team munkát - hiszen lehet, hogy adott esetben egy műtőben álló teamnek az egyik tagja tized annyit keres, mint a másik. Nem adják át az idősebb kollégák a műtétet a fiatalabbaknak, mert a hálapénzt különben elvesztenék" - sorolja.

Épp ezért, amikor a MOK tavaly ősszel megválasztott új vezetése az orvosi hivatás tisztaságának, méltóságának és megbecsülésének visszaszerzését tűzte ki célul, a legfontosabb lépésnek a hálapénz felszámolását jelölték ki. Az Újratervezés nevű, fiatal orvosokból álló csoport, miután jelötjük, Kincses Gyula megnyerte a Magyar Orvosi Kamara elnökválasztását, úgy döntött, hogy a bérrendezéssel kezdik a széthúzó, a hálapénztől és a kiégéstől fertőzött orvostársadalom megreformálását.

Ma egy kezdő orvos ugyanis mindössze 900 forintos nettó órabért kap, egy kezdő szakorvos is csak 1700 forintot keres óránként. "A gyorséttermi dolgozó, vagy a szamunkás béreket nem éri el ez a bérezés", ezért a MOK javaslata az, hogy a kezdő orvosnak óránként 2470 forintot, egy frissen végzett szakorvosnak pedig 4200 forintot kellene keresnie.

Amint ezt megugrottuk, akkor kriminalizálni kell a hálapénzt, mind a kapó, mind az adó oldalon

- fogalmaz Lénárd az interjúban. Kiemeli, hogy elsősorban az orvostársadalom felső 1-2 százaléka tesz el jelentős mennyiségben hálapénzt, és bár őket nem lehet már meggyőzni a zsebükbe csúsztatott összegek elutasításáról, a fiatal orvosgerencióval kapcsolatban Lénárd optimista. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fiatal orvosok egyre inkább nem tolerálják a kenőpénz intézményét.

Hozzáteszi, hogy a MOK először a saját háza táján kezdett sepregetni, az Újratervezés programjában ugyanis benne volt, hogy olyan fizetést fognak az elnökségi tagok felvenni, amely a hasonló korú és végzettségű kollégák fizetésével megegyezik. Ennek megfelelően - mondja - az elnök és a két alelnök fizetése együtt éri el Éger István (korábbi elnök) fizetését.

Hol vannak a nők?

Az alelnök kitér arra is, hogy nemcsak a béreket, de a nemek arányát is rendezni kéne. Az orvostársadalmat ugyanis szerinte mind a mai napig egyértelműen férfidominancia jellemzi, noha a kamara adatbázisában szereplő 48 ezer orvosnak több mint a fele nő. Ezt a dominanciát jól jelzi, hogy például a Magyar Orvosi Kamarának sosem volt női elnöke, most már legalább a kilenc elnökségi tagból négyen nem férfiak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!