szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Novák Eszter, a Színház-és Filmművészeti Egyetem volt rektorhelyettese az ATV műsorában elmondta, hogy mit tud a Káel Csabával tervezett, ám meghiúsult találkozóról, és hogy a félév végén a nyilvános vizsgák fogják bizonyítani, hogy rendben zajlik az oktatás a blokád alá vont egyetemen.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Az Egyenes Beszéd vendége volt Novák Eszter, aki a műsorban elmondta, hogy Káel Csaba, a Nemzeti Filmintézet vezetője egy nagyon kulturált, udvarias levélben kereste meg előzőleg az SZFE oktatóit, hogy hétfőn délutánra a delegációjukkal szakmai beszélgetést tartson. "Ez a levél pont olyan hangvételű volt, amilyet a minisztériumnak kellett volna még februárban megírnia". Ám a beszélgetés végül elmaradt, miután a hallgatók ragaszkodtak hozzá, hogy a tárgyaláson ne csak a tanárok, de ők is képviselve legyenek. A hallgatók szándékukat már előző nap jelezték.

Novák elmondása alapján, többkörös levelezés folyt Káel és az oktatók között arról, hogy míg utóbbiak hallgatókat is vittek volna magukkal a beszélgetésre, a kormánybiztos ezt nem akarta. A volt rektorhelyettes az ATV-nek azt mondta erről, hogy Káelnek az utolsó levele, mi szerint ő mégis inkább csak az oktatókat várja, "elkeveredett".

Mindenesetre jó lenne, ha mihamarabb sor kerülne a beszélgetésre – hangsúlyozta Novák Eszter –, ugyanis az SZFE filmes szakja (a Filmintézete) rá van szorulva a Nemzeti Filmintézet támogatására. "Szükséges lesz a párbeszéd, mert támogatás nélkül nem tudnak vizsgafilmek készülni".

A volt rektorhelyettes hangsúlyozta, hogy az egyetemen a kialakult helyzet ellenére is rendesen folyik az oktatás, amely egy hét késéssel, szeptember 14-én kezdődött. Elmagyarázta, hogy az, hogy meghirdették a tanköztársaságot, annyit jelent, hogy a tanköztársaságért(ban) tevékenykedő diákok ezt mintegy szabadon választott tantárgyként el tudják könyvelni, "kreditértéke van".

"Megpróbáltuk az egyetemen felgyülemlett indulatokat becsatornázni művészeti képzésbe a saját eszközeinkkel, azért, hogy a nagyon haragos hallgatók, akiket hónapokon keresztül megaláztak, nem hallgattattak meg, valahogy a képzési formába, a perfomativitásba be tudják csatornázni".

Novák hozzátette, hogy az elmaradt órák egyszerűen pótolhatók, és "a félév végén nyilvános vizsgák, a vizsgafilmek bizonyítani fogják, hogy megtörtént-e ez a félév vagy sem."

Ellenőrzik, hogy rendben folyik-e a tanítás

Az Oktatási Hivatal egy hatósági vizsgálatot is indított, "amelyet az egyetem minőségmenedzsment-tanácsa ellenőrzött, össze van állítva egy anyag, az első két hétről szól, egyelőre az új kancellár úr nem engedi beküldeni ezt az anyagot."

Novák attól fél, hogy miután az új vezetés megpróbálja megosztani az egyetemi polgárságot, az oktatók döntéskényszerbe kerülnek a tanítványok érdekében.

Azt is mondta, hogy szerinte a "hallgatóktól nagyon gyorsan bocsánatot kellene kérni azért a rengeteg sértésért, amiért nem hallgattatak meg". Mint fogalmazott: kiküldtek 15 ezer embert az utcára, hogy egy alkotmányos chartát odaadjanak, de a magyar parlamentben "egy bátor ember se volt, aki kijött volna átvenni a chartát tőlük".

Mindenkinek névvel kéne nyilatkoznia az SZFE-n, hogy együttműködik

Új fejlemény, hogy október 13-án ismét közleményt adott ki az egyetem új vezetése, amelyben többek között leszögezik, hogy a mai nappal a tanköztársaságot "befejezettnek tekintik", és hogy az egyetem valamennyi munkavállalóját, oktatóját és hallgatóját a következő napokban levélben keresik meg, hogy nevüket is vállalva nyilatkozzanak a kialakult helyzetről, az SZFE vezetésével való együttműködési szándékukról. Később a Mérce hozott nyilvánosságra egy Szarka Gábor által írt levelet, amelyben megtiltotta az SZFE polgárainak, hogy együttműködjenek az egyetemfoglalókkal, az erről szóló cikkünket ide kattintva olvashatja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!