szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendező "még mindig hisz abban, hogy ebben az országban együtt lehet élni úgy, hogy mást gondolunk a világról".

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában
A Spirit FM Exkluzív műsorának vendége volt Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, és a Színház-és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke.
A rendező többek között beszélt arról a hétfői, meghiúsult tárgyalásról, amelyet Káel Csaba kezdeményezett az egyetem oktatóival, ám mivel arra a hallgatók is elmentek, a megbeszélés végül elmaradt. Azt mondta, Szarka Gábor megpróbál együttműködni azokkal, akik hajlandóak vele együtt dolgozni - több mint ötvenen aláírták azt a nyilatkozatot, amelyben jelezték, hogy együtt dolgoznának vele, és szeretnék, hogyha végre elindulna a munka.
"Keressük az alternatív megoldásokat, ha továbbra is folytatódik a blokád, akkor kivisszük - már megvan a helyszín - először az adminisztrációt, aztán magát az oktatást is megszervezzük az épületen kívül" - mondta az interjúban.
A félévet a hallgatók 98 százaléka aktiválta, ezen kívül úgy tudják, hogy 30-40 főből álló aktív mag van, aki ezt a tanköztársaságot működteti, Vidnyánszky szerint iszonyúan antidemokratikus módon, jogsértően és törvénytelenül. "Nem a mi kuratóriumunk lett törvénytelenül és jogsértően kinevezve, hanem az, ami ott történik, az épületfoglalás". Tegnap leveleket kaptak az egyetem környékén lakóktól, amelyekben azt írták, hogy borzalmas állapotok vannak, nem tudnak pihenni, a munkájukat végezni, özönlik ki a füst, dohányoznak bent az épületben, ilyen leírásokat kaptak.
Vidnyánszky arról is beszélt, hogy az a "játék folyik az egyetemen, mintha megtörténnének az órák, mintha megtörténne az oktatás, de az egyetem szabályai és az akkreditált szabályok szerint nem működnek". Úgy véli, ilyen volumenű kérdéseket titkos szavazással kellene megvitatni.
„elég agresszív az a kisebbség, nehezen tud megszólalni a többség, erről is információink vannak. Ugyanakkor nem azon koreográfia mentén történik minden, ahogy eltervezték. Az első gondolat az volt, hogy rögtön feláll mindenki, de nem álltak fel sem a tanárok, sem a diákok. Tehát ez már egy B-terv, amit ők működtetnek. Ez homályos céllal működik. Nem lehet látni, hogy meddig feszül a húr, és mi a végcélja ennek az akciósorozatnak. A mi célunk viszont egyértelmű, minél hamarabb el kellene kezdeni a rendes oktatást, mert egyszerűen a diákok a félévüket kockáztatják"

A Spirit FM Exkluzív műsorának vendége volt Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, és a Színház-és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke.

Vidnyánszky azt mondta, a jelenlegi helyzetben Szarka Gábor megpróbál együttműködni azokkal, akik hajlandóak vele együtt dolgozni. "A nevüket vállalva 52-en jelezték, hogy hajlandóak és szeretnének dolgozni, féltik a fizetésüket, nem értenek egyet azzal, ami most történik, a blokáddal, és ők szeretnék, ha menne a munka rendesen."

Vidnyánszky az interjúban elmondta, hogy a félévet a hallgatók 98 százaléka aktiválta, ám a tanköztársaságot egy 30-40 főből álló aktív mag működteti, a rendező szerint iszonyúan antidemokratikus módon, jogsértően és törvénytelenül.

"Nem a mi kuratóriumunk lett törvénytelenül és jogsértően kinevezve, hanem az, ami ott történik, az épületfoglalás". Hozzátette: hétfőn leveleket kaptak az egyetem környékén lakóktól, amelyekben borzalmas állapotokról írtak: "a lakók nem tudnak pihenni, a munkájukat végezni, özönlik ki a füst, dohányoznak bent az épületben (a hallgatók - a szerk.)."

A kuratórium elnöke úgy véli, az a "játék folyik az egyetemen, mintha megtörténnének az órák, mintha megtörténne az oktatás, de az egyetem szabályai és az akkreditált szabályok szerint nem működnek". Úgy véli, ilyen volumenű kérdéseket titkos szavazással kellene megvitatni.

„Elég agresszív az a kisebbség, nehezen tud megszólalni a többség, erről is információink vannak. Ugyanakkor nem azon koreográfia mentén történik minden, ahogy eltervezték. Az első gondolat az volt, hogy rögtön feláll mindenki, de nem álltak fel sem a tanárok, sem a diákok. Tehát ez már egy B-terv, amit ők működtetnek. Ez homályos céllal működik. Nem lehet látni, hogy meddig feszül a húr, és mi a végcélja ennek az akciósorozatnak. A mi célunk viszont egyértelmű, minél hamarabb el kellene kezdeni a rendes oktatást, mert a diákok egyszerűen a félévüket kockáztatják. Tehát Kancellár úr nem tudja leigazolni, hogy mi történik ott, hogy valós munka van-e ott, tehát a vége az lesz, hogy érvénytelen lesz a diákok féléve, és azok is áldozatul esnek, akik sodródnak: az a többség, aki tulajdonképpen tanulni szeretne."

Vidnyánszky hozzátette, azt szeretnék, ha minden tanár a helyén maradna, és sajnálja, hogy vannak tanárok, akik úgy döntöttek, hogy elmennek, mert szerinte annak, amit képviselnek, helye van a szakmában és a magyar kulturális életben,

de helye van másnak is.

"Én még mindig hiszek abban, hogy ebben az országban együtt lehet élni úgy, hogy mást gondolunk a világról" - tette hozzá. A teljes beszélgetést ide kattintva lehet meghallgatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!