szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A posztimpresszionista festő egészségi állapota régóta izgatja a tudományt: felmerült már, hogy bipoláris volt, epilepsziás, skizofrén, újabban pedig az derült ki, hogy nagyon durva alkoholmegvonási tünetei voltak.

A Groningeni Medical Centre University kutatói a festő több száz, nagyrészt a testvérének írt levelét, illetve korabeli orvosi dokumentumokat néztek át, hogy hű képet adhassanak Van Gogh mentális állapotáról – írja a BBC. Kutatásuk során arra jutottak, hogy a Napraforgók és a Csillagos éj című híres festmények megalkotója legalább kétszer a delírium állapotába került, amely az alkoholbetegek egyik életveszélyes elvonási tünetegyüttese.

Ma már az ilyen betegeket kórházban kell kezelni, nem egyszer az intenzív osztályon kötnek ki a delírium tremens páciensek. A tünetek közé sorolják általában a szorongást, a durva hullámú végtagremegést, amely a későbbiekben a fejre és a törzsre is átterjedhet, emellett erőteljes izzadás kezdődik. Egyes esetekben megvonásos görcsroham (alkalmi epilepsziás roham) is jelentkezhet. Növekvő zavartság, teljes tájékozatlanság, majd a gondolkodás teljes széttöredezettsége, alvászavar, jelentős nyugtalanság is megfigyelhető, gyakoriak az illúziók, hallucinációk, melyek leggyakrabban látási érzékcsalódások, és nem ritkán rettegést váltanak ki. További tünetek lehetnek a szapora szívverés, a magas vérnyomás, láz.

A holland kutatók a bipoláris betegségek nemzetközi folyóiratában publikált tanulmánya kitér arra a korábbi feltételezésre is, amely szerint Van Gogh epilepsziás rohamoktól is szenvedett. A kutatók szerint valószínűleg ezek a rohamok, amelyek a holland festő esetében inkább hallucinációk és idegesség formájában jelentkeztek, a káros életmódjának következményei lehettek. Van Gogh vélhetően nemcsak sok alkoholt fogyasztott, de nagyon keveset aludt, alultáplált és idegileg kimerült volt.

Azt a feltételezést, amely szerint Van Gogh skizofréniától is szenvedett, az új tanulmányban cáfolják a holland egyetem munkatársai. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy minden állításukat fenntartásokkal kell kezelni, hiszen magát az érintettet, akiről szó van, már nem lehet megkérdezni.

Nagyon gyakran Van Gogh teljesítményét a mentális problémáihoz kötik, ám a művészettörténészek nem győzik hangsúlyozni, hogy a művész tehetsége nem a pszichózisban gyökerezik, hanem a képességeiben, és hogy rengeteget dolgozott azért, hogy kiváló művész lehessen. Az tény mindenesetre, hogy Van Gogh jelenlegi tudásunk szerint nagyon ritkán dolgozott olyankor, mikor epizódjai voltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!