szerző:
V.É.
Tetszett a cikk?

Lannert Judit oktatáskutató igyekezett kijavítani a csúsztatásokat a családokért felelős tárca nélküli miniszter útmutatásában.

Novák Katalin széles körben felháborodást kiváltó videója nyomán elkészítette a saját verzióját az abban elhangzottakról Lannert Judit oktatáskutató, ahogy az írása végén magát azonosítja: többgyermekes anya és alkotó ember.

A Kölöknet.hu-n megjelenet írásban Novák Katalin videóban elhangzó mondatait követi, de ő a nők szempontjait is figyelembe veszi, nemcsak azokét, akik hasznot húznak abból, hogy a társadalom és a politika másodrangú polgárként kezeli őket. Lannert Judit indoklása szerint azért írta meg ezt a szöveget, mert „Novák Katalin jelenleg a magyar kormány legszimpatikusabb tagja, intelligens, több nyelvet beszélő, képzett ember. Éppen ezért én, és úgy gondolom a nők nagy része is, ennél jóval többet és mást várna el tőle.”

Idézünk néhány részt:

  • Ne arra keressük a választ, hogy hogyan lehet sikeres és erős egy nő, mert nem ez a lényeg. Arra keressük a választ, hogyan lehet boldog egy nő, hogyan teljesedhet ki.
  • A lányoknak és nőknek mindig azt mondják, hogy mit ne tegyenek, ezért most inkább nézzük meg, hogy mit tegyenek ezért. Higgyék el, hogy ők is lehetnek olyan értékesek, mint egy férfi, és igen, azonos végzettséggel és munkával bizony jár nekik is az ugyanolyan fizetés és beosztás.
  • A boldog életről való döntés nemcsak a mi kezünkben van, de a férfiakéban is.
  • Nehéz azt kimondani, hogy valakivel egy életre szóló házastársi szövetséget kötünk. Nehéz vállalni az ezzel járó felelősséget, legyen szó nőről vagy férfiról. A gyermekáldásra sem könnyű igent mondani. Hiszen az lemondással, áldozatvállalással is jár, ugyanis a nők életében Magyarországon a gyermekvállalás egy olyan pont, ahol a kutatók szerint, annyira beszakad a bérük, hogy utána egy életen át már nem tudják behozni ezt a lemaradást.
  • Nem könnyű nap mint nap gondoskodni a családról, úgy hogy közben van egy munkánk, szerencsés esetben hivatásunk is, de nincs olyan társunk, aki átvállalná a terhek egy részét. A magyarországi kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a nők vállán nemcsak a gyerekek, de az idős rokonok gondozásának terhe is nyugszik. Részben azért, mert a férfiak nem veszik ki eléggé belőle a részüket, másrészt azért, mert a nagy ellátórendszerek nem jól működnek.
  • De ne higgyük, hogy attól leszünk erősek, hogy a belénk sulykolt szerepvállalás miatt minden fizetetlen munkát elvégezve leamortizáljuk magunkat. Nem ezek a strukturális kényszerből fakadó nehéz rossz döntések tesznek minket igazán erőssé. Hanem az, ha ki merünk állni magunkért. Meg egyáltalán, miért is kell erősnek lenni, vagyis miért kell mindezt elviselnünk? Nem, nem vagyunk erősek, és sokszor nincs annyi erőnk, hogy a vállunkra tett terheket elhordozhassuk, sőt, hogy még mások terheit is képesek legyünk átvenni. Ezt azok akarják elhitetni velünk, akik az alul-, vagy meg nem fizetett női munka előnyeit élvezik.

A teljes írás itt olvasható.

Egy korrigálással magunk is élnénk, mert úgy gondoljuk, hogy ebben a mondatban tudat alatt, észrevétlenül is a patriarchális világnézet köszön vissza, amely a férfit tekinti a default-nak, és amely ellen a szerző is fellép a maga eszközeivel. Lannert Judit egy ponton arra biztatja a nőket, higgyék el, hogy ők is lehetnek olyan értékesek, mint egy férfi. Ennél is előrébb lehetnénk, ha a társadalom azt képviselné, hogy a nők is olyan értékesek, mint egy férfi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván hvg360

Kiszámolták, mekkora árat fizetünk azért, amit Novák Katalin is hirdet

Hiába létezik az egyenlő munkáért egyenlő bért elve, a világ szinte bármelyik országában gazdaságpolitikai alapvetés, hogy a nők anyagi és munkaerőpiaci helyzete rosszabb, a házimunkát pedig, amelyért fizetés nem jár, a nők végzik el – de mit jelent ez számszerűsítve? A témának különös aktualitást ad Novák Katalin államtitkár nagy vihart kiváltó kijelentése, mely szerint ne zavarja a nőket, hogy kevesebbet keresnek, mint a férfiak, amúgy pedig otthon is van teendőjük.