„Meg is nyugtat, vagy éppen felébreszt, jól kezdődik vele a nap” – így jógáznak Indiában és Magyarországon
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
Egy brit munkaügyi perben mondták ki, hogy egy férfi kopaszságára megjegyzéseket tenni pont olyan, mintha egy nő mellének a méretét tennék szóvá.
Tony Finn egy Leeds közeli cégnél dolgozott villanyszerelőként 24 éven át, mielőtt 2021 májusában elbocsátották volna. A férfi, állítása szerint, szexuális zaklatás áldozata lett a munkahelyén, miután kollégája, a nála 30 évvel fiatalabb Jamie King egy vita során a kopaszságán gúnyolódott, és Finnt egy szexuális tartalmú, obszcén kifejezéssel illette: „kopasz p*csnek” nevezte. Továbbá fizikai bántalmazással is megfenyegette a villanyszerelő kollégáját.
Tony Finn egy munkaügyi perben, a bíróságon idézte fel a történteket a Sky News tudósítása szerint, elmondta, hogy King durva megjegyzései után féltette a saját személyes biztonságát.
Jonathan Brain bírónak arról kellett döntenie, hogy zaklatásnak, inzultusnak minősülhet-e bizonyos esetekben valaki „lekopaszozása”.
„Ítéletünkben a kopasz szó és a nem, mint védett tulajdonság között kapcsolat van” – fogalmazott a bíró. Bár a cég ügyvédje felhívta arra a figyelmet, hogy nők is lehetnek kopaszok, a bíróság szerint a hajvesztés jóval nagyobb arányban fordul elő a férfiaknál, így ha valaki a kopaszságon élcelődik, az tulajdonképpen a másik biológiai neméhez kapcsolódóan gúnyolódik a megjelenésen.
Példaként az ítélet kihirdetésekor felhoztak egy előző esetet, ahol egy férfit szexuális zaklatásért ítéltek el, amiért az megjegyzéseket tett egy nőnek a mellméretére vonatkozóan. A bíróság szerint Jamie King verbális bántalmazása ehhez hasonlatos, csak egy férfi ellen követte el.
A bíróság szerint King viselkedése nem kívánatos volt, megsértette a felperes méltóságát, egy számára szándékosan megfélemlítő környezetet teremtett, és a megjegyzése a sértett egy védett tulajdonságával, a nemével volt kapcsolatos.
Az ügy előzményéhez hozzátartozik, hogy Tony Finn az incidensről nyilatkozott a West Yorkshire-i rendőrség helyi lapjában, amit aztán átnyújtott a főnökének. Ezután a cég megvádolta Finnt azzal, hogy meg akarja a vállalatot félemlíteni, és ezért kirúgták a munkahelyéről.
A cégnek a mostani ítélet szerint az igazságtalan elbocsátásért is kártérítést kell fizetnie Finn felé, ennek összegéről később születik majd döntés.
(Képünk illusztráció.)
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Hiába nőttek a fizetések, visszafogott a vásárlási kedv.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.