A terhessége 16. hetében súlyos vérzéssel került kórházba egy Máltán vakációzó amerikai nő. Máltán teljes abortusztilalom van érvényben, ezért az egészségügyi dolgozók megtagadták, hogy elvégezzék az életmentő abortuszt, noha a magzatának semmilyen esélye sem lenne a túlélésre, ráadásul a nőnél fennállt a további vérzés és fertőzés veszélye.
A 38 éves nő most arra vár, hogy átszállítsák az Egyesült Királyságba, mert ez tűnik az egyetlen esélynek arra, hogy túlélje. Ahogy a The Guardiannek fogalmazott, csak szeretne élve kikerülni a máltai kórházból.
A kijelentés nem tűnik túlzásnak, eddig ugyanis a kórházi ellátása abból állt, hogy vetélés ellen kapott gyógyszert. Csakhogy azóta már elfolyt a magzatvize, és levált a méhlepénye is. A máltai kórház dolgozóit viszont kötik a törvények: amíg a magzatnak szívhangja van, vagy a nőnél nem alakul ki fertőzés, nem végezhetnek abortuszt. A nőnek közben pozitív lett a koronavírus-tesztje is, így most karanténban tartják, és antibiotikumokat kap a fertőzés ellen. A férje szerint felfoghatatlan érzelmi és pszichológiai tortúrán megy keresztül. Mint fogalmazott, egyszerre örül, hogy még hallani a magzat szívverését, de ugyanakkor nem szeretné, hogy verjen a szíve, mert ez csak még több szenvedést okoz a nőnek, akit szeret.
Az Európai Unióban Málta az egyetlen olyan ország, amely minden körülmények között tiltja az abortuszt.
(Képünk illusztráció.)
Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása.