„Ez a mi frontunk, éneklünk a katonáknak”

Nyugat-Ukrajna legkeletibb részéről, Rokitne faluból érkeztek énekesek az idei Ördögkatlan fesztiválra, Both Miklós udvarába. A belarusz határhoz közel eső település megúszta eddig az orosz pusztítást, de ez nem jelenti azt, hogy ne szólna minden Rokitnében is Putyin inváziójának a túléléséről. A fesztiválon fellépő három énekes, Dychok Lesja, Panaszjuk Ganna és Vaszjkovec Vira meséltek nekünk arról, hogyan lehet kibírni egy háborút.

  • Csányi Nikolett - Csatlós Hanna - Bokros Dorottya Csányi Nikolett - Csatlós Hanna - Bokros Dorottya
„Ez a mi frontunk, éneklünk a katonáknak”

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

 

A helyszínen tolmácsolt: Konovalenko Ingrid

A fordításban segített: Németh Eszter

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.