szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tehetséges, odaadó, ám a családját rejtegető katolikus pap súlyos dilemmájáról készült dokumentumfilmet, valamint a Harkivból Budapestre menekült ukrán kamaszok életét bemutató filmet is láthatunk az idei Verzió Filmfesztiválon.

L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója nyitja meg november 8-án a Trafóban a 19. Verzió Filmfesztivált. Az idei dokumentumfilmes szemle versenyprogramjában tíz magyar munkát is bemutatnak.

A nyitófilm Ruslan Fedotow, díjnyertes fehérorosz rendező 28 perces filmje lesz, amely Budapesten játszódik. A Távol (Away, 2022) című filmben megismerjük Andrijt és Aliszát, ukrán tizenéveseket, akik Harkivból menekültek Magyarországra. Iskola után ukrán menekült gyerekeknek tartanak rajzfoglalkozást, és az otthon maradt családtagjaiktól érkező híreket várják.

Facebook/Holy Dilemma // A Döntés

Versenyben lesz Ugrin Julianna és Vízkelety Márton A döntés című filmje is, amely egy tehetséges, magasan képzett és odaadó római katolikus plébánosról szól Magyarország egyik vidéki egyházközségében. Robi figyelmes lelki vezető és közösségépítő, akit szeretnek és tisztelnek a hívek, ám azt nem tudják róla, hogy egyszersmind szeretetteljes élettárs és három kisgyermek apja is. Családjának egyre nagyobb szüksége van rá, így nehéz döntést kell meghoznia: lemond papi hivatásáról, ezzel kockáztatva a közösség szétesését, vagy továbbra is titokban, rejtőzködve neveli fel gyerekeit. A papi cölibátus szükségességének kérdésével foglalkozó film november 24-től az HBO Maxon is látható lesz.

Bemutatják Dubinyák Réka dokumentumfilmjét, az Ali, a magyar jezidit. A film egy olyan férfiról szól, aki tizenkét éve menekült el Irakból, mert vallása és etnikai hovatartozása miatt az élete veszélybe került. Magyarországon talált otthonra, de az állampolgárság megszerzése nélkül nem érzi magát a társadalom teljes jogú tagjának.

Nemes Anna dokumentumfilmjében, a Beauty of the Beastben viszontláthatjuk az idén bemutatott Szelíd főszereplőjét, Csonka Esztert (interjúnk Csonkával erre). Tulajdonképpen ennek a játékfilmnek az előzménye Nemes Anna Verzión debütáló dokumentumfilmje, amely négy középkorú nő portréján keresztül mutatja be a testépítés négy eltérő felfogását. A film életük kulisszák mögötti aspektusára fókuszál: amikor a nők önmagukban és szeretteik körében vannak.

A Beauty of the Beast szereplői: Csonka Eszter, Balla Yvette, S. Németh Eszter, Szabó Noémi
Beauty of the Beast/Facebook

A magunk módjára üvölteni Dér Asia legújabb filmje. Benne Kassák Lajos, az autodidakta melós költő, aki megteremti az avantgardot Magyarországon, bejárja egy rossz papucsban Európát, antimilitarista folyóiratot jelentet meg a világháborúk idején, összeverekszik az olasz futuristákkal, hisz a művészet forradalmi, világmegváltó erejében. A kérdés, amire a film keresi a választ, hogy mihez is kezdhetünk Kassák örökségével több mint 50 évvel halála után?

Az Emlékek őreiben a dél-indiai Cochin városába érkezik a néző, amely 2000 éven át adott otthont egy aktív zsidó közösségnek. A forgatás kezdetekor, már csak hét ember maradt közülük. Egyikük a 95 éves Sarah Cohen volt, Trencsényi Klára rendező fogadott nagymamája. A film egy bensőséges, Európa és India közti utazást dokumentál, amely során a diszkrimináció, az identitáskeresés tapasztalatai, valamint a cochini zsidóság varázslatos történetei is kibontakoznak.

Fuchs Máté ismeretterjesztő dokumentumfilmje, a Feldolgozatlanul, a 2008–2009-ben elkövetett romák elleni rasszista gyilkosságsorozat emlékezetét és a társadalomba való beágyazottságát mutatja be. A film apropóját a Romano Teatro színtársulat egyik előadása, és annak próbafolyamata adja. A filmben nem csak a darab alkotói, hanem szociológusok, írók, tv-sek és művészek is megszólalnak. Megpróbálnak arra a kérdésre választ adni, hogy hogyan képes feldolgozni a magyar társadalom egy ilyen tragédiát, és miért lehet szükség arra, hogy az események után akár évtizedekkel később is újabb műalkotások szülessenek róla.

Az Elmúlt, oszt jól van Debre Zsuzsa filmje, és a rendező az Ózdi Kohászati Üzemekben egykor dolgozó munkásnők múlt iránti nosztalgikus viszonyát mutatja be  archív felvételek használatával és intim beszédhelyzetek rögzítésével.

A KIM Kapronczai Erika filmje, amely Budapest titokzatos alakjáról, Kim Corbisierről szól. A rendező tíz éve kezdett bele a forgatásba Kim metadonfüggéssel való megküzdéséről, a leszokás folyamatáról, amely befejezetlen maradt. Néhány hónappal azután, hogy a rendező megismerte, Kim öngyilkos lett. Kicsi, de rendkívül erős életmű maradt utána. A kameráját Kapronczaira hagyta, rajta megigéző felvételekkel.

Már láthattuk itthon, de a Verzión a magyar versenyben kap helyet Visky Ábel rövid dokumentumfilmje, az Imádság megfáradtaknak is. A film betekintést nyújt Stark Ádám autizmus spektrum zavarral élő előadóművész és szülei egy hétköznapjába.

A Ki kutyája vagyok én? főszereplője Róbert Lakatos rendező. Román állampolgár, magyar ember. Szerinte az ember nemzeti identitását tükrözi az, hogy milyen kutyája van, ezért egy ősi magyar fajtát, kuvaszt tart. Róbert rájön, hogy a magyar fajták veszélyben vannak, ezért igyekszik kivenni a részét a kuvasz reneszánsz megteremtésében. A film egy szatirikus allegória, amely megoldatlan politikai és társadalmi kérdéseket igyekszik tematizálni.

Facebook/ Ki kutyája vagyok én? // Whose Dog Am I?

A Verzió Filmfesztivált november 8–16. között rendezik meg Budapesten és öt vidéki városban a mozikban. A fesztivál online filmtára, a Verziótéka november 14-20. között várja azokat, akik online szeretnék megnézni a filmeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!