Művérrel öntötték le Toulouse-Lautrec egyik festményét Berlinben

Az Ülő bohóc leöntője nem a klímaváltozásra akarta felhívni a figyelmet, ellentétben azokkal az aktivistákkal, akik a berlini Természettudományi Múzeumban akcióztak.

  • MTI MTI
Művérrel öntötték le Toulouse-Lautrec egyik festményét Berlinben

Művért borítottak Henri de Toulouse-Lautrec üveggel borított, Ülő bohóc című festményére egy berlini múzeumban vasárnap délután. Akciója után az elkövető a falhoz ragasztotta magát – közölte a Porosz Kulturális Örökség Alapítvány szóvivője.

„Megrázott ez az újabb értelmetlen támadás a művészet ellen, amely ebben az esetben úgy tűnik, hogy nem kapcsolható egyetlen klímapolitikailag aktív csoporthoz sem” – mondta a Porosz Kulturális Örökség Alapítvány elnöke, Hermann Parzinger. Hozzátette: úgy tudni, hogy a műalkotás nem károsodott súlyosan, de a kiállítóterem szövettel borított faláról el kell távolítani a folyadékot és a ragasztót.

Az alapítvány egyik szóvivője tájékoztatott, hogy az eddig a Régi Nemzeti Galéria impresszionista műalkotásokat felvonultató termében kiállított festményt a restaurátorműhelyben átvizsgálják.

A rendőrség őrizetbe vette az elkövetőt, aki egyelőre nem mondott semmit az akció indítékáról. A rongáló előtte röplapokat osztott szét a teremben.

Eközben a berlini Természettudományi Múzeumban két klímaaktivista hozzáragasztotta magát egy dinoszauruszcsontváz korlátjához. A narancsszínű mellényt viselő, 34 és 42 éves nőket őrizetbe vették. Transzparensükön az állt: „Mi van, ha a kormány nem tartja kézben a dolgokat?”

Az Utolsó Nemzedék (Letzte Generation) nevű éghajlatvédő csoport közleményében leszögezte: ha nem akarunk úgy járni, mint a dinoszauruszok, és nem akarjuk kockáztatni a kihalást, akkor most kell cselekednünk.

Egy héttel korábban az Utolsó Nemzedék aktivistái leöntötték burgonyapürével Claude Monet francia impresszionista festő legmagasabb piaci értékű alkotását egy potsdami magánmúzeumban. A Szénakazal című világhírű festményt üveg védte meg a rongálástól.

Csütörtökön három környezetvédő aktivistát vettek őrizetbe egy hágai múzeumban, mert az olajfelhasználás azonnali leállítását követelve megpróbálták hozzáragasztani magukat Jan Vermeer van Delft holland festő Leány gyöngy fülbevalóval című festményéhez.

(Nyitóképünk illusztráció!)

Kik azok, akik leöntik a híres festményeket és kik állnak mögöttük?

Szakítottak a hagyományos tiltakozási formákkal, híres képeket öntenek le, az aszfalthoz ragasztják magukat, épületeket borítanak be festékkel – így próbálják felhívni a figyelmet a bolygó ökoszisztémájának összeomlásával fenyegető veszélyekre a Just Stop Oil aktvistái. De mit érnek el ezzel?

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.