szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kevesebb külsőség, halványabb fények egész Európában – ezúttal az embereknek maguknak kell megteremteni az ünnepi hangulatot.

Karácsony 2022
Indul az idei karácsonyi menet. És ugyan a háború közelsége, az anyagi nehézségek mellett megint nem lesz felhőtlen, de akkor is szeretjük. Készülünk – ajándékokkal, ételekkel, programokkal. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Ez az advent nem a dőzsölésről fog szólni. Miközben Európában sorra nyílnak a karácsonyi vásárok ezekben a napokban, az ünneplőknek egyensúlyozniuk kell a karácsonyi hangulat és az energiaszámlák között. A Guardian összeállításából az derül ki, hogy sok helyen a szezonális jégpályákat görkorcsolyapályára cserélik, és rövidebb időre kapcsolják fel a fényeket.

Az előbbi megoldást választotta például a nyugat-franciaországi Tours városa. A jégpálya kellően hideg állapotban tartása 2020-ban 15 ezer eurójába került az üzemeltetőnek, és tavaly azért csak 7500-ba, mert csökkentették a pálya méretét. „Kicsit tévútnak tűnt, hogy szabadtéri jégpálya legyen, amikor itt karácsonykor évek óta 10-15 Celsius-fokos a hőmérséklet” – hozta be az egyenletbe a globális felmelegedést is Martin Cohen alpolgármester, aki szerint a franciaországi városoknak el kell fogadniuk azt is, hogy a karácsony már nem a hóról és a jégről szól, vagy épp a hatalmas karácsonyfákról.

Franciaország keleti részén, Mulhouse-ban a fenyőfát és a város karácsonyi fényeit minden nap 10 órától felkapcsolták „a hangulat kedvéért”, de idén úgy döntöttek, hogy csak délután ötkor kezdődik a nagy díszkivilágítás. A spórolás mellett cél az is, hogy elkerüljék az áramkimaradásokat ezen a télen.

Betlehem Berlinben
JOHN MACDOUGALL / AFP

Strasbourgban, Franciaország legnagyobb karácsonyi vásárának helyszínén alacsony fogyasztású LED-égőket használnak, a forralt borhoz műanyagmentes, újrahasználható poharakat tesztelnek.

A karácsonyi vásárokkal rengeteg turistát vonzó német városokban lerövidítették a díszkivilágítás idejét. Brémában például, ahol általában október végétől február végéig tart a „fényszezon”, most november 20-tól január 31-ig égnek majd a fények.

A karácsonyi vásárok árusait is arra kérik, hogy kevesebb égősorral díszítsék a pultjaikat.

„Németországban hosszú vita folyt arról, hogy egyáltalán legyenek-e idén karácsonyi vásárok” – mondta Frank Hakelberg, a németországi vásárosok szövetségének munkatársa. Végül azzal nyerték meg a vitát, hogy be tudták bizonyítani: a karácsonyi vásáron az egy főre jutó áramfogyasztás alacsonyabb, mintha az emberek otthon maradnának.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!