szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha a lábunk elé nézünk, magunk is észrevehetjük a rejtett utalást.

»Tényleg nem hiányzik a Blaháról semmi, csak a Népszínház« – írta ma reggel egy kommentben N. Kósa Judit, aki egy fantasztikus könyvet írt nemrég a Nagykörútról. Sejtelmesen csak annyit írtam neki, hogy az sem hiányzik róla

– így kezdi Facebook-posztját Budapest főtájépítésze, Bardóczi Sándor, aki a sejtelmes komment után most el is magyarázza, miről van szó.

„A Nemzetit ugyan a metróépítés miatt lebontották 1965-ben, de a tér mostani rendezésekor a tervezők kiszerkesztették az egykori kontúrját, s a tér anyagával azonos, vékony burkolati vonallal visszarakták az alaprajzát a térre. Ha a lábunk elé nézünk a hetes busz megállójában, vagy a Metró kijárata közelében, akkor végigkövethetjük a kontúrt a burkolatban” – írja, és az általa mellékelt képen piros vonallal meg is mutatja, miről van szó, hozzátéve, hogy mivel a kontúr a mai Rákóczi út aszfaltsávjába is belóg, ott ez a vonal megszakad.

Bardóczi elárulja azt is, nem is ez az egyetlen utalás az egykori színházra. „A téren egyébként a Janus-arcú rekonstruált szobor, az ülőtámfalba rögzített kisplasztikák, és a forgószékek színe és formája is a Nemzetit idézik meg. De ez a kontúr a legrejtettebb utalás arra, hol állt pontosan a Népszínház, a hazai színjátszás egyik legfontosabb korai temploma.”

A frissen átadott Blaha Lujza térről ide kattintva tekintheti meg a képgalériánkat.

Átadták a felújított Blaha Lujza teret - fotók

Fák, mikroszobrok, az egykori Nemzeti Színházra utaló ülőalkalmatosságok várják a járókelőket.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!