szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Maga a főszereplő is elismerte, hogy az emlékei nem mindig pontosak.

Harry herceg Spare, magyarul Tartalék című memoárja az elmúlt napokban nem tudott kiszorulni a hírekből, és miután egyre többen el is olvassák a csaknem 500 oldalas kötetet, egyre több, a valósággal nem minden ponton egyező mozzanatot azonosítanak be benne. Vagyis adódik a kérdés, hogy mennyire megbízhatóak az olykor sokkoló állítások. Erről feltehetően még sokáig tart majd a vita, de addig is itt egy lista azokról az állításokról és emlékekről, amelyek vagy nem úgy történtek, vagy meg sem történtek, mégis szerepelnek Harry könyvében.

  • A könyv nemcsak személyes, hanem történelmi pontatlanságokat is tartalmaz. Harry például azt írja, hogy az Etont, az iskolát ahová Vilmossal együtt járt, az egyik felmenője, VI. Henrik király alapította. Csakhogy VI. Henrik egyetlen fiának nem volt gyereke, vagyis öt és fél évszázaddal ezelőtt megszakadt bármiféle közvetlen leszármazás.
  • Nem kapna jelest történelemből akkor sem, amikor azt írja, hogy Viktória királynőre nyolcszor lőttek rá. Valójában csak háromszor, négy másik alkalommal a rá szegezett fegyverek nem voltak töltve vagy nem sültek el. A nyolcadik merényletkísérletet pedig nem fegyverrel, hanem bottal követték el ellene.
  • A sajtó által felkapott egyik legszembetűnőbb tévedés volt az, amikor Harry felidézi, hogy az anyja, Diana nem sokkal a halála előtt egy Xboxot vett neki a születésnapjára. Csakhogy a Microsoft játékkonzolját 2001-ben adták ki először, így aztán Harry állításával szemben az igazság az, hogy 1997-ben Diana egy Sony PlayStationt vett neki a Harrod’s-ból. Mindenesetre úgy emlékszik vissza, hogy örült neki.
  • Harry egy másik csúsztatására egy diszkontáruház hívta fel a figyelmet. A herceg azt írja, nagy előszeretettel vásárolt magának ruhákat a TK Maxx nagy éves leárazásain, a TK Maxx azonban kénytelen volt jelezni, hogy ők nem tartanak leárazásokat.
  • A könyv címét – Tartalék – is alá kellett támasztani egy jó történettel, így aztán Harry azt írja, a születése napján az apja „állítólag” azt mondta az anyjának: „Csodálatos! Most már van egy örökösöm és egy tartalékom – a munkámat elvégeztem.” Majd Harry állítása szerint Károly néhány perc múlva indult is, hogy találkozzon a barátnőjével, Kamillával. Andrew Morton Diana-életrajzában teljesen másképp zajlott a sztori, Károly azt mondta Harry születése után: „Ó, ez egy fiú, és még vörös haja is van.” Ezek után pedig lovaspólózni ment. Kamillával pedig csak két évvel később folytatta ismét a viszonyát. Diana azt állította: a Harry születése körüli időszak volt egész házassága legboldogabb időszaka.
  • Mintha nem lett volna így is elég drámai az az 1997-es augusztusi nap, a sajtó iránt megvetéseként Harry azt írja Diana párizsi autóbalesetéről, hogy „az utolsó dolog, amit anyu ezen a Földön látott, az egy vaku villanófénye volt”, az utolsó hang pedig a fényképezőgépek kattogása. Diana azonban még eszméleténél volt, amikor a mentők kiérkeztek, és csak a kórházban halt meg. Mindez persze nem vesz el a költői kép erejéből.
  • Az anyja halálának hírét követő időszak érthető módon zavaros Harry emlékeiben, mindenesetre pontatlanul szerepel a könyvben az is, hogy az 1997. augusztus 31-i templomi szertartás után fogadták volna az emberek részvétnyilvánításait Balmoralban az apjával és a bátyjával. Károly valójában csak négy nappal később bukkant fel először, hogy megtekintse a Diana emlékére összegyűlt virágokat.
  • Harry azzal vádolja Kamillát, hogy kiszivárogtatta a Vilmossal folytatott magánbeszélgetése részleteit a sajtónak. Az 1998-ban zajlott találkozó néhány részletét valójában Kamilla magántitkára, Amanda MacManus szivárogtatta ki, és nem szándékosan, hanem véletlenül: a férjének beszélt róla, aki elmondta egy volt kollégájának, aki pedig továbbította a Sun című bulvárlapnak. Harry azt nem említi meg, hogy amikor mindez kiderült, MacManus lemondott.
  • Egy másik halálhírrel kapcsolatban sem teljesen tiszták Harry emlékei. Azt írja, Etonban volt, amikor még csak nem is egy családtag, hanem az udvar egyik alkalmazottja felhívta, hogy meghalt a 101 éves anyakirálynő. Ezzel szemben az igazság az, hogy Harry nem az iskolában volt, sőt nem is volt Nagy-Britanniában, hanem Klostersben síelt az apjával és a bátyjával, és Károly volt az, aki közölte vele a halálhírt. Ez a mozzanat azért is került be akkor a hírekbe, mert a királynő a protokollt megszegve engedélyezte, hogy mind a hárman ugyanazon a gépen repüljenek haza.
  • Harry nehezményezi, hogy amikor egy művészeti tanár megvádolta, hogy csalt a vizsgán, a királyi udvar nem hagyta, hogy cáfolja ezt. Valójában a Clarence House közleményt is kiadott 2004 októberében, amelyben leírták: nem igaz, hogy Harry csalt volna a vizsgán. Sőt, még az Eton is a diákja védelmére kelt.
  • Harry azt állítja, hogy a sajtó gyávasággal vádolta meg, amikor 2004 decemberében egy térdsérülés miatt el kellett halasztania a bevonulását a hadseregbe. Valójában egyetlen újságcikk sem született, amelyben szerepelt volna a gyávaság szó, és egyetlen cikk sem állította, hogy félt volna bevonulni.
  • Harry azt állítja, hogy az apja és Kamilla 2005-ös esküvőjén nem vett részt a nagyanyja, II. Erzsébet királynő. Valójában részt vett, sőt beszédet is mondott a fogadáson.
  • Harry magabiztosan írja le, hogy Meghan Markle az első randevújukon a londoni Soho House-ban fekete pulóvert, farmert és magas sarkú cipőt viselt. Markle viszont egy 2018-as dokumentumfilmben azt állította, kék ruha volt rajta.
  • Harry meglehetősen drámai jelentként festi le azt a novemberi napot 2016-ban, amikor az akkor már barátnője, Meghan Markle elment bevásárolni egy, a Kensington-palotához közeli boltba, ahol állítása szerint a vásárlók észrevették, sőt már-már zaklatták, különösen, hogy a pénztár körüli rész tele volt magazinokkal és újságokkal, amelyeknek a címlapjain ellenséges kontextusban szerepelt Markle. Csakhogy a bolt, ahol Harry írása szerint ezt a drámai jelent zajlott, nem árul ilyen újságokat, és valójában csak egy vásárló ismerte fel – egy újságíró.
  • És végül: Harry a memoárjában is megismétli azt a történetet, amelyet már az Oprah-interjú után is cáfolt a canterbury-i érsek, miszerint a „nagy” esküvőjük előtt három nappal volt egy rögtönzött esküvői szertartásuk is. Az érsek már két éve cáfolta ezt: nem esküvő volt, hanem csak próbát tartottak.

 

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!