szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fronton harcoló katonaként néha egészen váratlan helyzetekkel is meg kell birkózni, ezt bizonyítja az alábbi videó.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Körbefutotta a netet egy felvétel, amelyen az látható, hogy ukrán katonák teljesen reménytelenül próbálnak meg eltávolítani egy ijedt hódot egy lövészárokból. Az állatot többször is a farkánál fogva próbálják meg kihúzni az árokból, és távolabb vinni onnan, de a sokadik próbálkozás is meghiúsul, mert a hód minduntalan visszaszalad a "helyére".

Hogy pontosan a front mely részén zajlik a jelenet, az nem derül ki az eredetileg az ukrán Karymat Telegram-hírcsatornára feltöltött videóból.

Még januárban a Reuters azt írta, hogy a hódok akaratukon kívül is kiveszik a részüket az ukrán védekezésből. Azáltal, hogy gátakat építenek, a talaj télen tovább marad mocsaras és ingoványos, amelyen a nehézgépjárművek nem tudnak közlekedni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Átírták a hódok kilövésének szabályait, de visszaüthet a módosítás

A korábbihoz képest több konkrét indokkal lehet kilövési engedély kérni a védett hódokra egy friss rendeletmódosítás nyomán, ami kijelölte az ellenük fellépés időkorlátait is. Kérdés azonban, hogy mi történik a hódokkal, ha a most szabályozott helyzeteken és időszakon kívül okoznak gyors beavatkozást igénylő konfliktust.

Ballai Vince Zhvg

Csak néhány családdal van probléma, mégis nyakunkra nőttek a tájrendező hódmérnökök

A száz éve még kipusztulás fenyegette hódok megmentése világsiker lett. Mostanra sokan úgy vélik, talán túl jól is sikerült. A védett állatok fákat döntenek ki, töltéseket fúrnak meg, patakokat duzzasztanak vissza, amivel az árvízvédelemben, a termőterületeken és lakóterületeken is károkat okoznak, csak a vízügynek évi százmilliós plusz költséget kell kiköhögni miattuk. Településvezetők, vízügyesek, gazdálkodók biológusok sürgetik a megoldást, ami lehet akár gyérítés, hódmenedzserek munkába állítása és no hód-zónák kialakítása is, de a megoldást egyelőre nem kapkodja el az állam.