szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A valóságshow 11. évadjának kifogásolható tartalmai miatt kiemelkedően sok bejelentés érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz, de a Netflixnél és a Super TV2-nél is találat korhatárbesorolási szabálytalanságokat.

Már korábban, február elején is jogsértéseket állapítatottak meg, azóta pedig újabb bejelentések érkeztek. Ezek alapján a Médiatanács arra jutott, hogy a ValóVilág február 14-én és 16-án sugárzott összefoglalói ismét megsértette

  • az emberi méltóság, a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek öncélú, sérelmes bemutatását tiltó szabályokat,
  • valamint a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezéseket;

Sőt, az RTL+ online szolgáltatásán elérhető, 24 órás élő közvetítésben alkalmazott reality-műfaj eszközei és képi hatásai is sértik az emberi méltóságot.

Mivel a műsort sugárzó RTL Kettőt egy luxemburgi székhelyű médiaszolgáltató üzemelteti, ezért a Médiatanács értesíti a joghatósággal rendelkező luxemburgi társhatóságot (Autorité Luxembourgeoise Indépendante de l'Audiovisuelt: ALIA) a magyar szabályozás alapján felmerült jogsértésekről, és kéri a szükséges intézkedések megtételét.

Médiatanács: Öncélúan és megalázó módon mutogatja a villalakókat a ValóVilágban az RTL

Az RTL-es valóságshow 11. évadjának kifogásolható tartalmai miatt kiemelkedően sok bejelentés érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz.

A luxemburgi hatóságnak a megkeresés alapján fel kell hívnia a szolgáltatót, hogy tegyen eleget a magyar jogszabályi előírásoknak, és tájékoztatnia kell a Médiatanácsot, valamint az Európai Bizottságot a problémák megoldása érdekében hozott lépéseiről. Ezután – két hónapon belül – kell tájékoztatnia a Médiatanácsot az elért eredményekről. Ha nem sikerült megoldást találnia, annak okát is ismertetnie kell.

Ha Luxemburg a határidőn belül nem jár el vagy az elért eredmények nem megfelelőek, akkor a Médiatanács további lépéseket is tehet. A magyar testület ugyanis ez esetben jogosult arra, hogy intézkedjen a jogsértő médiaszolgáltatóval szemben.

Nem csak a ValóVilággal van gond

Az NMHH csütörtökön azt is közölte, hogy a Netflix streaming-kínálatából elérhető, „A búvárklub” című sorozat 7. epizódja (Mary Celeste) rossz korhatárbesorolással vlt elérhetővé Magyarországon.  A Netflix felületén ugyanis 7+-os besorolással érhető el, de a hatóság szerint – tartalma alapján – 12 éven aluliaknak nem ajánlott korhatárbesorolással kellene elérhetővé tenni, továbbá a korhatári minősítést a műsorkínálatot tartalmazó felületen jól látható módon kellene megjeleníteni.

A Médiatanács erről értesítette a Netflix felett joghatósággal rendelkező holland társhatóságot.

Bejelentés nyomán vizsgálta a hatóság a Super TV2-n január 21-én 20 órától sugárzott „Támadás a Fehér Ház ellen 2. – London ostroma” című műsorszámát is, amelyet a csatorna tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott (III.) korhatári kategóriába sorolt.

A Médiatanács azonban megállapította, hogy ezt a filmet a témaválasztás, az abban található erőszak és trágárság miatt a magyar szabályozás alapján a IV. korhatári kategóriába (16 éven aluliak számára nem ajánlott) kellett volna sorolni, és csak 21 óra és 05 óra között lehetett volna vetíteni.

Mivel a Super TV2-t egy Romániában bejegyzett vállalkozás üzemelteti, a Médiatanács kéri a joghatósággal rendelkező román társhatóság intézkedését.

Hasonlóan jártak el a testület a szintén román joghatóság alá tartozó Mozi+ csatornán február 22-én reggel 7 óra 20 perckor műsorra tűzött „Kegyenc fegyenc” című műsorszám vizsgálatát követően. A hatóság szerint a film olyan jeleneteket tartalmaz, amely a IV. korhatári kategóriát (16 éven aluliak számára nem ajánlott) és az este 9 óra utáni sugárzást tesz indokolttá az erőszakos jelenetek, a szexualitás ábrázolása és a trágár nyelvezet miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!