szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A WHO figyelmeztet: további oltásokra lenne szükség ahhoz, hogy túlléphessünk a betegségen.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Még mindig legkevesebb ezren halnak bele a Covid-járványba Európában. A WHO szerint a valós szám minden bizonnyal ennél is magasabb, mert sok országban már nem vezetnek külön Covid nyilvántartást.

Több mint 36 millió ember szenvedett, illetve szenved ma is a hosszú Covid betegségtől Európában - állapította meg az Egészségügyi Világszervezet. Hans Kluge, a WHO regionális főnöke Koppenhágában elmondta, hogy még mindig nagyon keveset tudunk arról, hogy a világjárványt okozó koronavírus milyen elváltozásokat okozhat a szervezetben.

A Covid-járvány 2019 végén indult meg Kínából, Vuhan városából. Európában 2020-tól alakult ki járvány, amelyet a tömeges oltási kampány megfékezett ugyan, de nem szüntetett meg teljesen. “Ha nem tudunk pontos diagnózist készíteni és megfelelő kezelést találni, akkor a Covid-19 tartósan velünk marad Európában” - hangsúlyozta a WHO regionális vezetője.

Mi a hosszú Covid?

Az orvostudomány akkor beszél hosszú Covidról, ha jóval a vírusfertőzés után mutatkoznak meg valamilyen szövődmény jelei, és ezek eltartanak legkevesebb nyolc hétig. Aki megkapta egyszer a fertőzést, az mind számolhat azzal, hogy később valamilyen szövődmény mutatkozik. Épp ezért Hans Kluge sürgette, hogy folytassák az oltási kampányokat, amíg a sebezhető társadalmi csoportokban a védettség foka nem éri el a 70%-ot.

Az Egészségügyi Világszervezet európai régiójában jelenleg 53 állam van, és mindegyiket különbözőképpen érintette a Covid világjárvány, amely megmutatta, hogy a jól szervezett egészségügyi hálózattal működő államokban - például Skandináviában - kevesebb az áldozat, mint azokban az országokban, ahol a GDP csak kisebb hányadát fordítják az egészségügyre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!