szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A több mint húsz éves madár egymaga sokat tett a faj magyarországi fennmaradásáért.

Egyedi gyűrűjéről felismerték a ma Magyarországon megtalálható legidősebb fekete gólyamatuzsálemet – vette észre a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság hírét a Sokszínű Vidék.

Mint írják, a közelmúltban egy gemenci táplálkozóhelyen több tucat fekete gólya verődött össze, készülődve a hosszú afrikai vándorútra, és több fióka-korban gyűrűzött egyedet is megfigyeltek köztük.

Az egyedi azonosításra is alkalmas színes gyűrűk leolvasását követően kiderült, hogy az egyik madár a jelenleg ismert legöregebb fekete gólya Magyarországon, három héttel idősebb annál a Szajolnál lefotózott egyednél, amelyik eddig viselte a címet.

A madár több mint húsz éves.

Érdekesség egyébként, hogy mindkét madarat ugyanazon a napon, 2003. július 7-én gyűrűzte Kalocsa Béla a Mohácsi-sziget déli részén – írják.

A szóban forgó gólyát egyébként jól ismerik a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei, hiszen 2008 óta már 20 leolvasása volt Gemencen, elsősorban különböző táplálkozóterületeken, de több évben az aktuális fészkénél is azonosították.

A több mint 20 éves madár eddigi élete során számtalan fiókát nevelt, hozzájárulva ezzel a hazai feketególya-állomány hosszú távú fennmaradásához – teszik hozzá.

Magyarországon is át lehet élni a természet vadságát, és hatalmas élmény

Lehet beszélni bármennyit Magyarország természeti értékeiről, de ennél sokkal jobb inkább átélni azokat: nyár végén, ősz elején az erdő megmutatja, hogy ott továbbra sem az ember úr. A mi dolgunk csak csendben figyelni és libabőrözni.

(Borítóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!