Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Keller András vagy maga látta be, hogy a zenei élet tiltakozása mellett nem lehet rektor, vagy a minisztérium állt ki mögüle, mindenesetre vádaskodások közepette fordít hátat terveinek, hogy a Zeneakadémia rektora legyen. Mivel a többi pályázat érvénytelen, ezért a miniszter tárgyalni kényszerül.

„Az elmúlt hónapokban Rektor asszony támogatása ellenére a Zeneakadémia vezetése hónapokon keresztül lejárató rágalomkampányt indított ellenem a hazai és nemzetközi sajtóban, valamint a közösségi médiában. Minden ok nélkül sorozatosan értek aljas és alaptalan támadások, amelyek négy évtizedes pályám eredményeit és a személyemet kívánták besározni” – írta a hvg.hu-nak eljuttatott levelében Keller András, a Concerto Budapest vezetője, melyben bejelentette, hogy visszavonja a Zeneakadémia rektori pályázatát.

Keller hozzátette: „A pályázatom nyilvánosságra hozatala után azt az üzenetet kaptam a szenátus felől, „ha egy kőműves indul el ellenem, akkor azt fogják megválasztani" velem szemben. Néhány nappal ezelőtt a Zeneakadémia egyik vezetője újabb fenyegetést juttatott el hozzám: abban az esetben, ha rektorrá választanának, világméretű lejárató kampányt indítanak és tüntetést szerveznek ellenem.”

Keller levelében számos újdonság olvasható, e szerint a korábbi rektor biztatta arra, hogy pályázzon: „Március 12-én Vigh Andrea rektor asszony meglátogatott az otthonomban, és elmondta nekem, hogy egyedül engem tudna elképzelni a következő rektornak, és ehhez felajánlotta a segítségét.” Azt is írja, hogy az elmúlt három évben minden lehetséges segítséget megadott a Zeneakadémiának, közreműködésével komoly kiegészítő forrásokhoz jutott az intézmény, és tagja volt Vigh Andrea tanácsadó testületének. Ami furcsa, hiszen korábban épp Vigh Andreával való konfliktusai miatt kényszerült távozni az intézményből Keller, aki sokszor bírálta az intézmény vezetést.

Keller arról is írt, hogy azért jelentkezett a pályázatra, mert a magyar zeneélet kiemelkedő személyiségei kérték arra, hogy a vezetésével és közös szerepvállalásukkal megújulhasson a Zeneakadémia, és újra a világ vezető zenei egyetemei közé kerülhessen. De mint hangsúlyozta: „Pályázatom megvalósításához béke és konstruktív együttműködés szükséges. Mérlegelve a körülményeket, ebben a légkörben jelenleg nem megvalósítható a pályázatom, ezért azt a mai napon visszavonom.”

A délután folyamán Csák János kultúráért is felelős miniszter a Mandinernek adott interjújában már megemlítette, hogy Keller András visszavonja a pályázatát, és azt is, hogy a benyújtott öt pályázatból a másik négy nem felelt meg a kiírás feltételeinek, így érvénytelen lett. „Noha mindenki lehetőséget kapott hiánypótlásra, nem éltek vele, volt, aki nem tudott, és volt, aki nem akart válaszolni.”

Frissítés: Cikkünk megjelenését követően levélben jelezte az ugyancsak pályázó Tóth Péter, hogy a miniszter állításával szemben semmilyen hiánypótlásra felszólító telefont, levelet, e-mailt, sms-t nem kapott, de egyébként nem is várt ilyet, hiszen biztos benne, hogy pályázata minden követelménynek megfelelt. "Diszkvalifikálásomról - ahogy tudomásom szerint más pályázót sem – nem értesített a minisztérium" - írja levelében, hozzátéve, az eljárást méltatlannak érzi és a napokban levélben kéri majd meg a minisztert, hogy tájékoztassa, milyen formai hibákra alapozza állítását.

A miniszter olvasatában a történet arról szól, hogy „az intézmény és a vezetése nem érett még a megújulásra. Egyfelől itt van tizen-egynéhány Kossuth-díjasunk, aki odaáll a megkérdőjelezhetetlen művészi és vezetői színvonalat képviselő kolléga, Keller András mellé, másfelől ott a szenátus, és ők ítélik meg a magyar komolyzenei élet krémjét. Döbbenetes. Ahogy az is, hogy a Zeneakadémia nem tudott kiizzadni egyetlen hasonló színvonalú jelöltet sem. Tagadásban élnek, kicsinyes személyes érdekeknek rendelik alá az egyetem jövőjét.”

Október 31-én leköszön a jelenlegi rektor, Vigh Andrea, és a törvény úgy rendelkezik, hogy eredménytelen pályázat esetén az erre jogosult rektorhelyettes veszi át a felsőoktatási intézmény vezetését az új pályázat kiírásáig. (Ő egyébként a Zeneakadémia korábbi rektorjelöltje, Kutnyánszky Csaba jelenlegi rektorhelyettes, akit annyira nem akart a minisztérium, hogy módosította a kiírást, hogy a karnagy ne is pályázhasson). Csák válaszaiból nem világos, hogy lesz-e következő pályázat, és ha igen, mikor. A miniszter azt ígérte, leül a rektorhelyettessel, és meghallgatja, mik a tervei. „Én pedig elmondom a fenntartói elvárásaimat, azt, hogy hova kell eljutnia az intézménynek. Ha meg tudunk egyezni, arról is megállapodunk, hogy milyen módon tudja ezt a kormány segíteni.” Csák hozzátette: „A minisztérium nem enged abból, amit a kiírásban is világosan megfogalmaztunk, hogy az egyetem menjen előre, és növekedjen a nemzetközi reputációja, vonzereje. Úgy tűnik, ezt a stratégiát nem fogadták el. Meglátjuk, milyen elképzeléssel áll elő a követelmények ismeretében a Zeneakadémia.” Mindebből úgy tűnik, hogy a minisztérium feladja a Zeneakadémia bedarálásának terveit, és próbál egyezségre jutni az intézménnyel. Ez merőben szokatlan magatartás a Fidesz-kormánytól.

A Zeneakadémia rektorhelyettese, Fekete Gyula kérdésünkre azt válaszolta, várják a minisztérium hivatalos közlését, sem a miniszter szavaira, sem Keller levelére nem kívánnak reagálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!