szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy globális kutatás szerint a fiataloknak nincs könnyű dolguk, szakértők a közösségi oldalakat okolják.

„A kapuzárási pánikkal egyenértékű” válságban szenvednek a fiatalok – derül ki egy globális kutatásból. A 2024-es Boldogság Világjelentésből (World Happiness Report) az olvasható ki, hogy Észak-Amerikában a fiatalok már kevésbé boldogok, mint az idősebbek, és ugyanez a „történelmi” változás várható Nyugat-Európában is.

A 15 és 24 év között fiatalok több mint tíz éven át rendre boldogabbnak bizonyultak a felmérésekben az időseknél az Egyesült Államokban, ám a tendencia valamikor 2017 körül megfordult.

A jelentést kommentálva Dr. Vivek Murthy, az Egyesült Államok tiszti főorvosa a közösségi médiára mutogatott, szerinte ugyanis a használatának az engedélyezése a gyerekek számára ahhoz hasonlatos, mintha olyan gyógyszert kapnának, amelynek biztonságossága nem bizonyított. Szerinte „őrültség”, hogy a kormányok az elmúlt években nem tudták jobban szabályozni a közösségi médiát.

A Boldogság Világjelentés az Oxfordi Egyetem, a Gallup és az ENSZ által koordinált, 140 nemzet jólétét vizsgáló éves barométer. Az egyik szerkesztője, Jan-Emmanuel De Neve professzor szerint a jelentés nyugtalanító visszaesést mutatott a fiatalok boldogságában, különösen Észak-Amerikában és Nyugat-Európában.

Közép- és Kelet-Európában – így Magyarországon is – ugyanakkor a a fiatalok még mindig boldogabbnak számítanak, mint az idősek. A legnagyobb szakadék ezen a téren Horvátországban és néhány más balkáni államban mutatkozik, amit a jelentés szerint az magyaráz, hogy az idősebb generáció tagjai még magukon viselik a kilencvenes évek háborúinak a sebeit.

Bár a jelentés nem tárja fel a változás okait, szakértők a növekvő közösségi médiahasználatot, a jövedelmi egyenlőtlenségeket, a lakhatási válságot, valamint a háborúval és az éghajlatváltozással kapcsolatos félelmeket okolják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!