szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyáry Krisztián most közzétette a sorozat szinopszisát, „hátha valakit érdekel”.

Könnyed komédia és véresen komoly dráma, kalandos élet- és nemzettörténet – ebben a műfajban született volna Nyáry Krisztián és Bereményi Géza Petőfi-sorozata, amely a szerzők tervei szerint 2023-ra, a Petőfi-emlékévre készült volna el. Mint ahogy Nyáry Krisztián Facebook-posztjából kiderül, a terv füstbe ment. „A szorító határidőre elkészültünk, és rendben leadtuk a szinopszist. Vártuk a visszajelzést, ami végül két hónap múlva érkezett meg. Eszerint a dolog már nem aktuális, nem kell mégsem Petőfi-sorozat” – írja Nyáry, aki azonban most közzétette a sorozat szinopszisát, „hátha valakit érdekel”.

A felkérést a Petőfi-sorozatra 2020-ban kapta meg Bereményi Géza, aki aztán Nyáryt kérte fel társszerzőnek. Ő így emlékezett vissza: „De már írás közben éreztem, hogy ebből nem biztos, hogy film lesz a végén. Mondtam is Gézának, hogy akárhogy szabjuk-varrjuk, ez a történet nem tud másról szólni, mint a szabadságról. Mondta, hogy ez bizony így van, és ha a megrendelő állami hivatal ezt nem így akarná, akkor nem hozzá fordultak volna. Bele is írtuk, hogy véletlenül se lehessen máshogyan érteni: »Petőfit, akinek ezer arca volt, de valójában csak egyetlen dolog érdekelte: a magyar szabadság. Ezért lehetett ez az ellentmondásos ember mégis az egyetlen, aki a magyar történelem egy váratlan pillanatában egy egész ország számára képes volt megszemélyesíteni a nemzet egységét.«”

Bereményi Géza két évvel ezelőtt a hvg.hu-nak adott interjúban a szinopszis elkaszálásáról azt mondta, „én akkor tulajdonképpen fellélegeztem. Arra készültem, hogy egy-két évig rendező leszek, de így e helyett nekifoghattam a könyvem folytatásának”.

„Nem elég akarni a szabadságot, sokszor mázli is kell, hogy megtaláljuk” – interjú Bereményi Gézával

Úgy volt, hogy a Magyar Copperfield kéziratának leadása után újra rendezői székbe ül, de igazából megkönnyebbült, hogy nem tartottak igényt se a Kádárról se a Petőfiről szóló sorozatára, mert rájött, ő most már csak írással szeretne foglalkozni. Életregényéből kiderül, hogy sok, a filmjeiből és Cseh Tamásnak írt dalaiból ismerős jelenet valóban megtörtént.

A szinopszisban azt írták, a sorozat nemcsak a főhős felnőtt életét meséli el, hanem a modern magyar nemzet megszületését is. A sorozat nyolcrészes lett volna, a záróképe Petőfi Március 15-e téri szobrának az avatása lett volna 1882 októberében.

Most vagy soha!: Rákay Philipék semmit nem értettek meg a forradalomból, hiába forgattak 6 milliárdos filmet róla

Minden idők legnagyobb hazai filmes költségvetése arra ment el, hogy a Most vagy soha! a jó ízlést hírből sem ismerő alkotói megmutassák: mi is tudunk kicsit sárga, kicsit savanyú, B kategóriás akciófilmet készíteni, akár Petőfi Sándorról is, az első magyar Jediről, akit az első magyar Terminátor üldöz megveszekedetten. Kritika.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!