szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cambridge-i Egyetemet azzal vádolják, hogy az „őrült amerikaiaknak” kedvez, miután az egyetem kiadója megváltoztatta világhírű folyóiratának a nevét.

Az 1970-es évek óta megjelenő Anglo-Saxon England (Angolszász Anglia) című folyóiratot a Cambridge University Press a hét elején átnevezte Early Medieval England and its Neighbours (Korai Középkori Anglia és Szomszédai) folyóiratra.

Az egyetem szerint a címváltoztatás „a terület kutatásának nemzetközi, interdiszciplináris és gyorsan fejlődő jellegét” tükrözi.

Dominic Sandbrook író és történész azonban kemény szavakkal bírálta a változtatást, mondván, hogy arra azért került sor, mert a kiadónak „nem volt bátorsága nemet mondani egy maroknyi őrült amerikainak” – derült ki a Daily Mail cikkéből.

Az angolszász kifejezésről gyakran úgy gondolják, hogy az Egyesült Államokban más jelentéssel bír, mivel a fehér felsőbbrendűség hívei a brit származású fehér emberekre használták.

2019-ben az Angolszászok Nemzetközi Társasága megszavazta, hogy a kifejezéssel kapcsolatos „problematikus konnotációk” miatt nevet változtat, új neve pedig a Korai Középkori Anglia Tanulmányozásának Nemzetközi Társasága lesz (International Society for the Study of Early Medieval England). 

David Abulafia, a Cambridge-i Egyetem mediterrán történelem professzor emeritusa csatlakozott a változtatással kapcsolatos kritikusan felszólalókhoz: A folyóiratnak inkább a kiváló hírnevével kellene dicsekednie, semmint egy új, unalmas névvel próbálni felkelteni a figyelmet, amelyet ráadásul csak az angolszász kifejezés elhagyásának múló divatja diktál. 

Wanjiru Njoya, az Oxford és Exeter egykori oktatója szintén bírálta a névváltoztatást, mondván az félreérti azt az igényt, hogy az oktatás legyen antirasszista.

A Cambridge University Press szóvivője elmondta: „A folyóirat továbbra is szívesen használja az „angolszász” kifejezést, mivel az 5. századtól a 11. századig tartó időszakra vonatkozóan is széles körű, magas színvonalú tudományos kutatásokat publikál Angliáról, annak legközelebbi földrajzi és szellemi szomszédairól, valamint tágabb kulturális kapcsolataikról. Az új cím viszont tükrözi e tudományos munka széleskörűségét.”

Az angolszászok (Anglo-Saxons) a mai Nagy-Britannia keleti és déli részeit az i. sz. 5. században megszálló germán törzsek, az anglik és a szászok, valamint a jütök etnikai egyesülési folyamatára utal. A bencés szerzetes, Béda úgy határozta meg az angolszászokat, mint e három germán törzs leszármazottait – írja erről a Wikipédia.

Nyitóképünkön a Cambridge-i Egyetem egyik épületének folyosója látható.

Leleplezték III. Károly brit király első hivatalos festett portréját

Károly király 2021 júniusa és 2023 novembere között négy alkalommal ült modellt Jonathan Yeo portréfestőnek a gloucestershire-i Highgrove-ban és a londoni Clarence House-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!