szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak az igazán jómódúak engedhetik meg maguknak Németországban, hogy a legnagyobb északi-tengeri szigeten, Sylten bulizzanak. Május 23-a óta egy olyan videó terjedt az interneten, amelyen idegenellenes jelszavakat skandálnak tehetős szülők gyerekei az egyik ottani szórakozóhelyen. Németország-szerte hatalmas a felháborodás. A Deutsche Welle riportja.

Kapcsolt képünkön: Az ominózus „Pony” diszkó Sylt szigetén.

Mindössze 15 másodperces az a videó, amelyet a pünkösdi hétvégén rögzítettek Kampenben, az északi-tengeri Sylt szigetén – és azóta is téma Németországban. Olaf Scholz (SPD) szövetségi kancellár „undorítónak” nevezte a lefilmezett jelenetet, a szintén SPD-s Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter pedig „Németország szégyenéről” beszélt a felvétel kapcsán.

A videón fiatalok egy csoportja látható, amint méregdrága ingeikben és pulóvereikben ünnepelnek egy vendéglátóhely teraszán. A hangulat láthatóan kiváló, a háttérben, a tenger felett már sötétedik az ég. A bulizók közül öten hangosan és jól érthetően skandálják, hogy „Németország a németeké, külföldiek, takarodjatok!”. Az egyik fiatalember karja összetéveszthetetlenül a magasba lendül. Másik kezének két ujját Hitler-bajuszt imitálva a felső ajka és az orra közé emeli – a jelenlévők nagy nevetgélése közepette.

Egy jobb sorsra érdemes bulisláger

A csoport az olasz DJ és lemezproducer, Gigi D’Agostino nemzetközi slágerére, a „L’amour toujours”-ra csapatja. A számot előszeretettel használják aláfestő zenének különböző szélsőjobboldali jelszavak kántálásához. Ez történt nemrég a bajorországi Erlangenben, valamint Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány egyes városaiban is. A müncheni Oktoberfest szervezői a napokban bejelentették, hogy ők biztosan nem fogják többet játszani a dalt.

Önfeledt bulizás kirekesztő jelszavakkal:

Náci karlendítés és idegengyűlölet egy német szórakozóhelyen

Rasszista jelszavakat skandáltak egy exkluzív éjszakai klub jómódú vendégei a németországi Sylt szigetén. Az eset óriási felháborodást keltett a közösségi mé…

A videóra vett jelenetet a sziget egyik népszerű klubjában, a „Pony” nevűben rögzítették Kampenben. A bár tulajdonosai arra hivatkoznak, hogy nem vették észre, mit művelnek a vendégeik, különben azonnal beavatkoztak, és feljelentést tettek volna. A nyomozást végül gyűlöletkeltés és alkotmányellenes szervezetek szimbólumainak használata miatt rendelték el.

A helyi rendőrség az ominózus pünkösdi hétvégén több más – valószínűsíthetően szélsőjobboldali – incidensről kapott bejelentést, többek között egy másik sylt-i bárból is. A rendőrség szintén megerősítette azt a hírt, hogy egy 29 éves fekete nőt megtámadtak és megsebesítettek a szigeten.

Párhuzamos társadalmak Németországban

A videó apropóján heves vita robbant ki jómódú fiatalok társadalomfelettiség-tudatáról. Arról a jelenségről, hogy sok fiatal a határtalan jómódban átlép olyan határokat, amelyeket felismerne, ha lenne valódi kapcsolata a társadalommal.

Németországban 2023-ban a 83,9 milliós lakosság közel harminc százalékának volt „bevándorlói háttere” (azaz neki, valamelyik szülőjének vagy nagyszülőjének nem volt német állampolgársága, amikor Németországban letelepedett). Ennek a 24,9 millió főnek nagyjából a fele német, fele külföldi állampolgár. Vagyis Németországban nagyon fontos társadalmi, államalkotó pillért jelentenek a bevándorlók.

Nancy Faeser belügyminiszter emiatt is tehette fel úgy a kérdést, hogy „tényleg olyan emberekkel van dolgunk, akik párhuzamos társadalomban élnek, és akiket annyira eltorzít a gazdagság, hogy azt hiszik, lábbal tiporhatnak alkotmányos értékeket?”.

„Vigyáznunk kell, hogy senki ne relativizálhassa az értékeinket” – mondta Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter.
dpa / picture alliance / Sebastian Gollnow

De mit is kell pontosan a „jólét romboló hatásai” alatt értenünk? A berlini pszichoanalitikus, Wolfgang Albrecht professzor szerint a gazdagság és az elkényeztetés romboló hatásai megnyilvánulhatnak a jómódban élő serdülők, fiatal felnőttek vagy akár idősebb felnőttek mentális és pszichés instabilitásában. „Ezek a zavarok visszavezethetők például az igényes, maximalista és érzelmileg elérhetetlen szülőkre, akik nem figyeltek oda arra, hogy gyerekeik hogyan működnek az életben a mindennapi kapcsolataikban.” Ezek azok a szülők, akik elsősorban a saját karrierjükre összpontosítottak, elvárásként a gyerekeikre vetítették az elképzeléseiket jövőbeli sikereikről, érzelmileg viszont teljesen elhanyagolták őket. Egy ilyen csomaggal pedig jó nagy terhet raknak a saját utódaikra.

Ez nem Kelet-Németország, ahol az AfD erős

Pia Lamberty szociálpszichológus szerint a sylti eset egyértelműen igazolja, hogy minden társadalmi rétegben jelen vannak szélsőjobboldali és idegengyűlölő nézetek. „A média kitüntetett figyelmének nyilván köze van ahhoz, hogy a videóban szereplő jelenet nem (a kelet-németországi) Szászország egyik falusi kocsmájában zajlott, hanem ott, ahol a gazdagok és híresek szórakoznak”.

A CeMAS-nál dolgozó szociálpszichológus, Lamberty szerint „minél ingatagabbá válik egy társadalomban a normarendszer és a konszenzus arról, hogy a rasszizmus és az antiszemitizmus nem kívánatos jelenségek, annál nyíltabban mutatkoznak meg ezek a kirekesztő szemléletek, és annál valószínűbb, hogy erőszakként fognak megnyilvánulni.” A CeMAS olyan szervezet, amely összeesküvés-elméletek, antiszemita tendenciák és szélsőjobboldali ideológiák monitoringozására szakosodott. Lambertyék folyamatosan gyűjtik a legfrissebb adatokat a demokratikus értékekkel szembemenő társadalmi jelenségekről, így bőven van muníciójuk összehasonlításokra.

A helyiek tiltakoznak a megbélyegzés miatt

Mindezek alapján lehetséges, hogy van egy elkülönülő társadalmi réteg Németországban, amelyik nemcsak kirívóan gazdag, hanem nyilvánvalóan idegengyűlölő és talán még szélsőjobboldali is? Sylt szigetére, különösen a közvetlenül az Északi-tenger partján fekvő Kampen városába valóban leginkább milliomos családok sarjai járnak partizni meg nyaralni. A szomszédos Föhr nevű szigettel ellentétben – amely inkább kisgyermekes családok körében népszerű –, a mindössze 500 lakosú Kampen a gazdagok és híresek bulizóhelyeként híresült el. Syltön a második világháború után számos iparmágnás, film- és tévésztár vásárolt nyaralót, így nincs mit csodálkozni azon, hogy a vendéglői és a szállodai árak átlagember számára szinte megfizethetetlenek.

Kampenben a hangulat mindenesetre már nem olyan, mint néhány hete. A „Pony” diszkó üzemeltetői az incidens óta állítólag több halálos fenyegetést kaptak, a sziget tisztviselői pedig a nyaralóhely jóhírét féltik. Stefanie Böhm polgármester elmondta: „Kampen kozmopolita település, ezeknek a mulatozó fiataloknak pedig nincs közük se a faluhoz, se a szigethez.” De a nyugalomnak minden bizonnyal most egy időre befellegzett Syltön.

Időközben az is kiderült, hogy az országos felháborodás nyomán a videóban felismerhető személyek közül többen azóta elveszítették az állásukat, illetve felmondás fenyegeti őket. A hamburgi egyetem pedig, ahol az egyik érintett tanul, közölte, hogy eljárást indít a hallgató kizárásáról.

Szerző: Jens Thurau. A fordítást Valaczkay Gabriella készítette. A cikket Bogár Zsolt szerkesztette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!