„Túl cigány” volt Caramel, ezért nem taníttatták zenélni gyerekként

Az énekes azt is elmondta: bár a társadalom szerint már nem jó, ha valaki „túl barna”, azért is kritizálták, mert „nem elég cigányos” a zenéje.

  • hvg.hu hvg.hu
„Túl cigány” volt Caramel, ezért nem taníttatták zenélni gyerekként

Molnár Ferenc Caramel a Probléma Hajóssal és Márkóval című podcast vendége volt; itt beszélt roma identitásáról és az ezzel járó kihívásokról – vette észre a Szeretlek, Magyarország.

Caramel elmondta, hogy a nagypapája zenész volt, aki azonban nem tanította őt zenélni, mert túl barna volt. „A nyolcvanas években benne volt a zenei kultúrában, hogy az állhatott ki zenélni, aki nem annyira barna – apámék mindig úgy mondták, hogy aki nem annyira fekete –, mert az megriasztotta a közönséget.

Ha túl cigány vagy, az már nem volt jó

– fogalmazott. Hozzátette: később arra gondolt ezzel kapcsolatban, lehet, hogy nagyapja a csalódásoktól akarta megkímélni.

Caramel ugyanakkor azt is elmondta: azért is gyakran kapott kritikát, mert nem elég „cigányos” a zenéje. „Az első tíz évben nagyon sűrűn megkaptam a roma közönségtől, hogy csalódottak, mert nem hordoz olyan elemeket a zeném, ami autentikus vagy cigányos lenne. És ezt a többségi társadalomtól is megkaptam, mert ők meg azt olvasták az újságban, hogy »Caramel, a roma előadó«.

Nekik sem tetszett, hogy nem vagyok elég romás

– mondta.

Elmondta: bár a kritikák fájtak neki, büszke roma embernek tartja magát, és úgy érzi, hogy identitása része, ami nélkül nem tudna létezni. Ugyanezt gondolja a magyarságáról is.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?