szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A gerincferdülésnél különösen fontos, hogy korán felismerjék és kezeljék.

„Kérjük meg a gyereket, hogy fehérneműben, álló helyzetből hajoljon előre úgy, hogy először hajtsa le a fejét, majd lógassa a vállát, a karjait. A szülő eközben hátulról figyelje, hogy a törzs két oldala között van-e különbség. A gerincferdülés kezdeti szakaszában az egyik oldal magasabban áll, mint a másik, úgymond púposabb. Ez lehet a felső, a középső vagy az alsó gerincszakaszon. Ha a szülő ilyet tapasztal, azonnal ortopéd szakorvoshoz kell fordulni további vizsgálatra, hogy minél korábbi fázisban megkezdődhessen a célzott kezelés.” Ezt az otthon is kivitelezhető tesztet Horvát Krisztina gerincspecialista gyógytornász osztotta meg a HVG cikkében, megjegyezve, hogy ismeretek híján a betegek sok esetben nem tudják, hova forduljanak gerincproblémák esetén.

A szakember szerint ráadásul az interneten keresgélés során sokszor kerülnek önjelölt gyógyítókhoz, amivel még többet ártanak. A magyar jogszabályok 6 és 18 éves kor között kétévenkénti kötelező szűrővizsgálatot írnak elő, csakhogy a főleg 11-13 éves kor közötti fiatalok gerincének állapota fél éven belül is jelentősen romolhat.

A HVG cikkéből kiderül, miért csúszhatnak át a háziorvosok szűrőjén a gerinc elváltozásai, miben tud segíteni a Schroth-terápia, és a kezelés névadója hogyan hekkelte meg a német egészségügyet, amikor annak idején a saját maga kezelte. A teljes cikk a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!