Ha Japánba megy, eszébe ne jusson bringázás közben mobilozni – akár börtön is járhat érte

Egy súlyos csekk legalábbis biztosan. Mi szóltunk, nem éri meg. De ha ivott és úgy ülne biciklire, még rosszabbul járhat.

  • hvg.hu hvg.hu
Ha Japánba megy, eszébe ne jusson bringázás közben mobilozni – akár börtön is járhat érte

Akár fél év börtönbüntetést is kaphatnak Japánban egy frissen bevezetett törvény szerint azok a biciklisek, akik tekerés közben mobiloznak

– írja a BBC. Mint írják, azért a pénzbüntetés sem került ki teljesen a képből, ha valakit telefonnyomkodáson kapnak a nyeregben, a sitt helyett  kaphat egy nagyjából százezer jenes büntetést is, ez nagyjából 246 ezer forintnak felel meg.

Helyi sajtóbeszámolók szerint 2021-ben kezdett el radikálisan emelkedni a bicikliseket érő közlekedési balesetek száma. A koronavírus-járvány idején egyre többen kezdtek el tekerni, inkább ezt a módját választották a közlekedésnek a buszok, villamosok, vonatok helyett. Csakhogy közben sokan nyomkodják a mobiljukat.

Az új törvény viszont nem csupán a mobilozókra céloz, hanem azokra is, akik némi alkoholfogyasztás után ülnének nyeregbe. Ők viszont sokkal súlyosabb büntetésre számíthatnak:

rájuk akár három év börtön is várhat, egymillió forintnak megfelelő büntetés mellett.

2023-ban Japánban 72 ezer biciklis baleset volt, ez az ország összes közlekedési balesetének mintegy húsz százalékát teszi ki. 2024 első felében egy halálos baleset volt, 17-en pedig súlyosan megsérültek – mindegyikükkel úgy történt baleset, hogy a telefonjukat nyomkorászták. A helyi hatóságok szerint 2018 és 2022 között 454 olyan baleset történt, amelyet a telefonozó biciklisek okoztak. A bukósisak viselését csak tavaly tették kötelezővé. Május óta bírságolják a kerékpárosokat Japánban a közlekedési kihágások miatt.