Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nem árt óvatosnak lenni, a veszélyes levegőminőség már az egészséges embereknél is légúti tüneteket okozhat.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ pénteken arra figyelmeztetett, hogy kedvezőtlenül alakul a levegőminőség. Mint írják, az előző napon a levegő minősége
Békéscsabán, Debrecenben, Kazincbarcikán, Kecskeméten, Nyíregyházán, Sajószentpéteren, Tökölön és Várpalotán veszélyes
Hozzátették, a meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás és csapadékra sem lehet számítani, így lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban.
Egyúttal figyelmeztettek arra, a kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást a kisméretű aeroszol részecskék, hétköznapi nevén a szálló por magas koncentrációja okozza, amely esetén az érzékeny lakosságcsoportnál – így a gyermekeknél, időseknél, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, várandósoknál – enyhe légzőszervi tünetek, például köhögés, légúti irritáció jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.
Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén az érzékeny lakosságcsoportnál a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak, növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolása miatti orvoshoz fordulók száma.
Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmuszavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát. Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak – írták.
Felhívták a figyelmet, hogy a légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn, de nem szabad ilyenkor sem megfeledkezni a belső légterek, otthonok rendszeres, gyors átszellőztetéséről. Hozzátették, a krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre, például inhalátor használatára is, valamint orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére, a maszkok pedig hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol-részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.