szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre többször jöhet velünk szembe fehérjepor, magas fehérjetartalmú bögrés süti vagy karamellás proteinszelet a boltok polcain. A fehérjével dúsított élelmiszer lehet az egészséges élet titka?

„Ez egy mítosz” – foglalta össze tömören a választ a címben szereplő kérdésre a Guardiannek Bethan Crouse, a Loughborough Egyetem teljesítménytáplálkozási szakértője. Álláspontját ennél azért hosszabban is kifejtette.

A szakértő szerint a fehérje, ami leginkább a húsban, a tejtermékekben és egyes hüvelyesekben fordul elő, valóban fontos tápanyag az izmok regenerálásához és építésükhöz, de az átlagos embereknek sokkal kevesebbre van szüksége, mint amennyiről a magas fehérjetartalmú recepteket hirdető fitnesz-influenszerek beszélnek.


Crouse kifejtette, hogy egy átlagos ember számára az ajánlott napi adag 0,75 g fehérje testsúlykilogrammonként, ami egy 65 kg-os személy esetében például egy 200 grammos csirke, némi görög joghurt és egy tojás elfogyasztását jelenti.

Ha valaki rendszeresen mozog, akkor ezek a számok némileg emelkednek. Például annak, aki időnként lefut 5 kilométert, érdemes kilogrammonként 1,2 g fehérjét fogyasztania, míg akinek a célja az izomépítés, már 1,8-2g/kg-ra lehet szüksége.

A szakértő brit adatokról beszélt, elmondása alapján az Egyesült Királyság lakosságának elegendő a fehérjebevitele: egy felmérés alapján a férfiak átlagosan 85 g fehérjét, a nők pedig 67 g fehérjét fogyasztanak naponta. A KSH legfrissebb, 2022-es adatai szerint Magyarországon az egy főre jutó fehérje napi mennyisége még ennél is több, 108,8 g. Ebbe beletartozik többek között a hús, hal, burgonya, rizs és liszt is.

Crouse szerint nem árt, ha sok fehérjét fogyasztunk, az viszont már káros, ha túlságosan erre az egy tápanyagra összpontosítunk, háttérbe szorítva a rostokat, antioxidánsokat, vitaminokat, illetve a gyümölcsöket és zöldségeket. Szintén tévhit a fogyókúrázók között, hogy a fehérje tartja leghosszabb ideig jóllakottan az embert, ugyanis a rostoknak és az egészséges zsíroknak is lehet hasonló hatásuk.

Ha valaki mégis megfogadja a fitnesz-influenszerek tanácsát és jelentősen megnöveli fehérjebevitelét, akkor érdemes teljes értékű élelmiszereket, tehát minimálisan feldolgozott ennivalókat fogyasztani a proteines turmixok, porok és szeletek helyett.

„Az edzés után jót tesz az izmok regenerálásának, ha egy órán belül fogyasztunk valamilyen fehérje- és szénhidrátforrást, de nem kell kávéba keverni, ahogy azt néhány influenszer javasolja” – mondta a szakértő, majd elárulta, hogy érdemes a nap folyamán többször, kisebb mennyiségben adagolni a fehérjét, és nem egy hatalmas adagot megenni lefekvés előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!