szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A gyakoribb tesztelés mellett a csökkenő óvszerhasználat is szerepet játszhat az emelkedésben.

Egyre nő a szexuális úton terjedő fertőzések száma Európában, kiugró növekedés tapasztalható a szifilisz és a gonorrhea (tripper, avagy kankó) esetében – idézi a Politico az európai járványügyi hivatal hétfői közlését.

2023-ban közel százezer gonorrheás esetet jelentettek a kontinensen, 31 százalékkal többet, mint 2022-ben, 2014-hez képest pedig több mint 300 százalékos a növekedés. A tavalyelőtti esetszám rekordot jelent azóta, hogy az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) monitorozni kezdte a nemi betegségek terjedését 2009-ben. A hivatal arra is figyelmeztetett, hogy a gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek felbukkanása csökkenti a jelenlegi gyógymódok hatékonyságát.

Nőtt a szifiliszes esetek száma is: 2023-ban 40 ezer megbetegedést jelentettek Európában, ez 13 százalékkal több, mint az előző évben, és száz százalékkal több, mint 2014-ben.

A leggyakoribb szexuális úton terjedő bakteriális fertőzés a Chlamydia, ám ennél mérsékelt a növekedés: 2023-ban több mint 230 ezer megbetegedést regisztráltak, ami 3 százalékkal több, mint 2022-ben és 13 százalékkal magasabb a 2014-es esetszámnál.

A járványügyi hivatal az esetszámok növekedését részben a tesztek számának növekedésével magyarázza, de a kockázatos magatartásnak, így az óvszerhasználat visszaszorulásának is szerepe van benne. Tavaly a WHO arra figyelmeztetett, hogy a tizenévesek körében csökken az óvszerhasználat Európa-szerte, ami növeli a nemkívánt terhességek és a nemi betegségek terjedésének kockázatát.

Az ECDC szerint az idézett megállapítások felhívják a figyelmet arra, hogy sürgős intézkedésre van szükség a szemléletformálás, megelőzés, tesztelés és gyógyítás területén, hogy fellépjenek az egyre növekvő közegészségügyi problémával szemben.

Miért nőtt a hivatalos adatok szerint 40 százalékkal a szifiliszesek száma Magyarországon?

A hivatalos adatok szerint Magyarországon 2018-tól mintegy 40 százalékkal több szifiliszes megbetegedés volt. Más nemi betegségeknél nincs ilyen kiugrás, de a valóságban sokkal rosszabb a helyzet, mint amit az egészségügyben rögzített adatok mutatnak. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyász szakorvos is azt mondja, hogy az állami szűrővizsgálatok és a prevenció hiánya mellett a magyarok szexuális tudatosságával is gondok vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!