Rekordszámú amerikai jelentkezett brit állampolgárságért Trump újraválasztása óta

2020 első felében hasonlóan megugrott az amerikai állampolgárságukról lemondók aránya. Akkor a politikai légkör mellett az adók miatt adták fel többnyire az állampolgárságukat.

  • HVG HVG
Rekordszámú amerikai jelentkezett brit állampolgárságért Trump újraválasztása óta

Rekordszámú amerikai kért brit állampolgárságot 2024 utolsó negyedévében, a Donald Trump amerikai elnök újraválasztásával egybeeső időszakban – írja a CNN.

A brit belügyminisztérium adatai szerint tavaly több mint 6100 amerikai állampolgár folyamodott brit állampolgárságért, ami 22 százalékkal több az előző évinél, és a legtöbb a nyilvántartások 2004-es kezdete óta, amikor kevesebb mint 3000 amerikai nyújtott be ilyen kérelmet. A 2024-es utolsó negyedév 1700 kérelme a legtöbb, ami az elmúlt húsz évben 3 hónap alatt benyújtottak.

A kérelmek megsokasodása hasonló a 2020 első hat hónapjában regisztrált fellendüléshez, amikor több mint 5800 amerikai adta fel állampolgárságát – csaknem háromszor annyian, mint a megelőző év egészében.

Azt a fellendülést elemzők Trump első elnökségéből és az adópolitika változásaiból fakadó elégedetlenséggel magyarázták, és többnyire már egy ideje Nagy-Britanniában élő amerikaiaknak volt betudható.

Miközben egyre több amerikai cseréli az állampolgárságát britre, a 2016-os Brexit népszavazás utáni években az Egyesült Királyságban is csaknem megduplázódott azon állampolgárok száma, akik továbbra is EU-s ír útlevelet igényeltek.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.