Ókovács Szilveszter szerint testszégyenítés, amit az operaházi szakszervezet tett vele
A főigazgató jogi lépéseket tervez a feltehetően mesterséges intelligenciával készített kép miatt.
hvg.hu
Az Operaház tajvani turnéján tapasztalt munkakörülményekre tett panaszt az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (ODFSz). Bárány Balázs Péter, a szakszervezet elnöke a turné szervezet kifogásoló leveleiben többet között a pihenőidőket kifogásolta. Mint az Index idézi: „A balettművészek budapesti idő szerint 2025. március 30-án 09:00 órakor kezdődő, 2025. március 31-én a tajvani idő szerint késő délután véget érő viszontagságos és fáradságos utazással nehezített, kb. 26 óra munkavégzés után, pihenés helyett már a következő napon intenzív munkavégzésre vannak kötelezve”. Bárány azt is írta, hogy „a turnén részt vevők számára az előírt munkaidő-beosztást a munkáltató nem készítette el, a turné időtartama alatt pedig a résztvevők számára a heti pihenőnapot nem biztosította”.
Bárány az egyik levélhez egy olyan, feltehetően mesterséges intelligenciával készült levelet csatolt, amelyen Ókovács túlsúlyosan látható. A főigazgató az ezt szóvá tevő Facebook-bejegyzésében a szakszervezeti kifogásokra érdemben nem reagált, viszont jogi lépéseket helyezett kilátásba, az őt ért „testszégyenítés” miatt. „Az OPERA csodálatos, tapintatos és sosem testszégyenítő szakszervezete, illetve a mesterséges unintelligencia szerint ez lennék én, aki hivatalos utakra turistásodni megyek” – ezzel a felvezetéssel tette közzé Ókovács a Facebook-oldalán a fotót.
A Magyar Állami Operaház vezetése és a szakszervezetek között hosszú ideje tart a konfliktus. Egy évvel ezelőtt egy ötnapos sztrájk és több elmaradt előadás után sikerült csak aláírni az új kollektív szerződést és a bérmegállapodást, amely két lépcsőben összesen 30 százalékos béremelést biztosít a dolgozóknak.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.