szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hosszabbító nagyszerű találmány, hiszen nemcsak hogy könnyedén áthidalhatjuk vele a távolságot a konnektor és az elektromos eszközeink között, de gyakorlatilag pár ezer forinttal megsokszorozhatjuk a konnektorok számát – gondolhatjuk. Sajnos azonban ez nem olyan egyszerű, ugyanis vannak olyan háztartási készülékek, amiket nagyon nem ajánlatos hosszabbítóba dugni.

Lakásvásárláskor vagy felújításkor sokan hajlamosak beleesni abba a hibába, hogy tervezéskor túlságosan az esztétikai szempontokra figyelnek, és a praktikum háttérbe szorul. Amikor például felmerül a kérdés, hogy hány konnektor szükséges a konyhafalba, többen csak legyintenek, hogy elég lesz két-három, legfeljebb bedugunk egy hosszabbítót.

A tudatlan tulajdonos nem is tévedhetne nagyobbat, a hosszabbítók használata ugyanis nem olyan magától értetődő, mint amilyennek hinnénk: több háztartási eszközt kifejezetten nem javasolt hosszabbítóba dugni.

Ezen a ponton fontos leszögezni, hogy nem feltétlenül a hosszabbítókkal van a baj, sokkal inkább azzal, hogy milyet vesznek általában az emberek, mondta lapunknak Herédi Dávid villanyszerelő. Pedig mint minden áramot vezető kábelnél, a hosszabbítónál is fontos a kábel keresztmetszete, hiszen ettől függ, mennyi amper áramot tud vezetni.

De mi az, amit biztosan elbír egy hosszabbító, és mi az, amit nem?

Az alapvető szabály az, hogy az egyszerre csatlakoztatott eszközök teljesítménye nem haladhatja meg a konnektor – szakszerű nevén dugaszoló aljzat – megengedett terhelését. Ezeket elméletileg 3,7 kW-ig lehet terhelni, így mielőtt teledugdossuk a hosszabbító összes csatlakozóját, vegyük figyelembe, hogy túlterhelés hatására mind a hosszabbító dugvillája, mind a fali dugalj érintkezője túlmelegedhet, ami szélsőséges esetben akár égést vagy tüzet is okozhat.

AFP

Vannak eszközök, amiknél biztosan nem kell számítani ilyen problémákra, az például teljesen biztonságos, ha a tévét, a routert, számítógépet, asztali lámpát egy vagy bármilyen töltőt szeretnénk egyszerre használni egy hosszabbító segítségével.

Gondot az olyan nagyon áramigényű berendezések okozhatnak, mint a villanytűzhely és a sütő, a mikró, a vízforraló, a kenyérpirító vagy a kávéfőző. Ebből a felsorolásból is jól látszik, hogy egy konyhát érdemes több konnektorral – sőt, lehetőség szerint több áramkörrel – felszerelni, hacsak nem szeretnénk valami mást kihúzni annak érdekében, hogy például elkészítsünk egy melegszendvicset a reggeli kávé mellé. De jobban tesszük, ha közvetlenül a fali konnektorba dugjuk a klímaberendezést, a bojlert, a mosógépet, a porszívót, a vasalót vagy hajszárítót is (ezt rendszerint az eszközök használati utasításában is leírják, más kérdés, hogy azt hányan olvassák el). A felsoroltak egy része olyan nagyfogyasztó, ami definíció szerint ugyan eleve a hálózatra fixen vagy dugvillával csatlakoztatott, önálló áramköri kiépítéssel rendelkező berendezés, a villanyszerelők azonban alighanem sokat tudnának mesélni, milyen „megoldásokkal” találkoztak már munkájuk során.

Az általunk megkérdezett szakember újabban sok olyan esetet is lát, amikor az ablakból kilógatott hosszabbítón keresztül töltik az autó akkumulátorát, amit természetesen szintén helytelenít. Ez a kábel terhelhetősége, balesetveszélyes elhelyezése, illetve a töltés időtartama miatt is problémás lehet, háztartási dugvillák és konnektorok ugyanis legfeljebb 6 órás folyamatos terhelésre vannak méretezve.

Amellett, hogy a fent sorolt nagy teljesítményű eszközöket eleve nem ideális hosszabbítóval csatlakoztatni, nem mindegy az sem, hogy ez milyen gyakorisággal történik. Természetesen az alkalmi esetekből is lehetnek galibák, az üzemszerű használat azonban nagyobb kockázatot rejt, még azoknál a készülékeknél is, amelyeket még elbír a hosszabbító.

Ha mégis hosszabbítóba dugjuk az ilyen nagy áramigényű berendezéseket, előfordulhat, hogy az érintkezők, kábelek elkezdenek melegedni, hosszabb távon olvadni, és végül akár tűz is keletkezhet. Ez persze akár a fal mögötti rosszabb állapotú vezetékekkel is megtörténhet, ha netán nem szakszerűen, a szabványoknak megfelelően van kialakítva rendszer (szakszerű kialakítás esetén ilyenkor lekapcsol a túláramvédelmi kapcsoló, és a hálózat nem károsodik).

Érdemes arra is odafigyelni, hogy hol vásárolunk hosszabbítót, a nem megbízható helyeken beszerzett, „piacos” termékeken feltüntetett kábelkeresztmetszet ugyanis az általunk megkérdezett villanyszerelő szerint sokszor köszönőviszonyban sincs a valósággal, emiatt ezek az eszközök nagyon könnyen túlterhelhetők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!