Az Európai Bizottság már június közepétől könnyítene az európai utazási szabályokon

Az uniós kormányokon múlik, jóváhagyják és alkalmazzák-e az Európai Bizottság ajánlásait.

  • EUrologus EUrologus
Az Európai Bizottság már június közepétől könnyítene az európai utazási szabályokon

Az EU-n belüli utazást megkönnyítő ajánlásokat hozott nyilvánosságra hétfőn az Európai Bizottság annak érdekében, hogy az uniós Covid-igazolványok bevezetése előtt enyhítsenek az utazási korlátozásokon.

Ha az uniós kormányok jóváhagyják a Bizottság útmutatásait, a július helyett már június közepétől egyszerűsített feltételekkel lehet utazni Európában.

A korábban már nyilvánosságra hozott információkkal összhangban, a Bizottság azt javasolja az uniós tagállamoknak, hogy mindenféle teszt- és karanténkötelezettség nélkül engedélyezzék az olyan uniós állampolgárok beutazását, akik legalább 14 napja megkapták az összes előírt oltást az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett vakcinák – azaz Pfizer–BioNTech, Moderna vagy AstraZeneca vagy Johnson & Johnson – valamelyikéből. A védettség igazolásához nem kellene tehát az uniós Covid-igazolvány, de a dokumentumon fel kellene tüntetni a vakcina típusát és mindkét oltás időpontját.

Hasonlóképpen, azoknak is szabad utazást javasol az uniós intézmény, akik felépültek a koronavírusból – ehhez egy 180 napnál nem régebbi pozitív PCR-teszt lenne szükséges.

Az útmutatás szerint az uniós tagállamoknak fel kell menteniük a karantén-kötelezettség alól azokat, akik a 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel vagy 48 órán belül végzett gyors antigén-teszttel rendelkeznek.

A Bizottság ajánlása szerint a 6 év alatti gyerekeket nem kellene tesztelni, és a szülők felmentése a karantén-kötelezettség alól a gyerekekre is ki kell, hogy terjedjen.

Emellett az uniós intézmény az is tanácsolja a tagállamoknak, hogyha már készen állnak az uniós Covid-igazolványok kibocsájtására és más országban kiállított igazolványok leolvasására, akkor kezdjék el a rendszer alkalmazni.

Az ajánlások lényege, hogy az uniós Covid-igazolványok július 1-jén életbe lépő rendszere előtt felkészítse az országokat a fokozatos nyitásra és megkönnyítse az európaiak utazását. Az útmutatásokat azonban az uniós kormányoknak el kell fogadnia, és ha el is fogadják, akkor sem lesz kötelező figyelembe venniük.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.