szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A vártnál gyorsabban és nagyobb ütemben tér vissza az EU gazdasága a válság előtti időszakhoz – többek között ezt tartalmazza az Európai Bizottság nyári gazdasági előrejelzése.

Az adatok szerint az EU és az euróövezet gazdasága ebben az évben 4,8 százalékkal, 2022-ben 4,5 százalékkal bővül. A korábbi tavaszi előrejelzéshez képest a 2021-es növekedési ütem jelentősen magasabb az EU-ban (+0,6 százalékpont) és az euróövezetben (+0,5 százalékpont) is, míg 2022-re mindkét térségben valamivel magasabb (+0,1 pont) lesz. Az előrejelzések szerint a reál-GDP 2021 utolsó negyedévében fog visszatérni a válság előtti szintre az EU-ban és az euróövezetben egyaránt.

A várnál gyorsabb növekedés elsődleges oka, hogy a járvány elleni védekezés és az oltások növekvő száma lélegzetvételhez juttatta a gazdaságokat, elsősorban a szolgáltató szektorban. Ugyancsak a reményteljes várakozásokat ösztönzi az uniós helyreállítási alap, amelyből hamarosan megérkeznek az első összegek a felhasználókhoz.

Az előrejelzés számol az infláció növekedésével is, amely idén a 27 tagállamban átlagosan 2,2 százalék lesz, jövőre pedig 1,6 százalék, az euróövezetben ennél valamivel alacsonyabb. Az Európai Bizottság szerint a legjelentősebb kockázat az új vírusvariánsok megjelenésével lehet összefüggésben, ezért is nagyon fontos az oltások minél nagyobb számban történő beadása.

Ami a magyar adatokat illeti, a tavalyi ötszázalékos GDP-csökkenés után idén 6,3, jövőre pedig 5 százalékos növekedés várható a bizottság szerint. Ez a számsor kedvezőbb, mint az uniós átlag, és nagyjából megfelel a közép-európai térségben zajló folyamatoknak. A bizottság megjegyzi: a növekedés még ennél is nagyobb lehet, mivel azt a kormány által meghozott intézkedések fűtik, amelyekről a kormány a 2022-es választásokra készülve hozott meg.

Ugyanakkor az inflációs adatok az egész EU-ban Magyarországon a legmagasabbak. Idén átlagosan 4,4, 2022-ben pedig 3,3 százalékos pénzromlással számolnak. Hasonló adatokkal Lengyelország rendelkezik (3,7-4,2-3,1 százalék), míg az uniós átlag 0,7-2,2-1,6 százalék, az euróövezetben pedig ennél is alacsonyabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!