szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Nem a magyar kormány, hanem Ausztria, Németország, Görögország, Hollandia, Belgium, Dánia írt közös levelet az Európai Bizottságnak.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Az Afganisztánban egyre súlyosbodó erőszak ellenére se függesszék fel azoknak az afgánoknak a hazatoloncolását, akiknek elutasították a menedékkérelmét – kérte hat uniós ország, Ausztria, Németország, Görögország, Hollandia, Belgium, Dánia belügyminisztere az Európai Bizottságtól.

Ha leállítanánk a visszatoloncolásokat, az rossz üzenetet közvetítene és még több afgánt ösztönözne arra, hogy az EU-ba induljon

– írták a belügyminiszterek az augusztus 5-én keltezett, de csak most kiszivárgott levélben.

A levél az afgán migrációügyi minisztérium még júliusban kiadott nyilatkozatára reagál, amelyben a tálibok előrenyomulása miatt szorongatott központi kormány kijelentette, hogy ideiglenesen, három hónapig nem fogadják be a visszautasított menedékkérő állampolgáraikat.

„Tekintve, hogy Afganisztán igen nagy valószínűséggel továbbra is az EU-ba irányuló migráció egyik legfontosabb forrása marad, szeretnénk hangsúlyozni: fontos hazatoloncolni azokat, akiknek valójában nincs szüksége nemzetközi védelemre” – magyarázta hat uniós belügyminiszter.

A levél szerint 2015 óta mintegy 570 ezer afgánt kapott menedéket az EU-ban, Afganisztán pedig az uniós országokban összesen benyújtott 44 ezer menedékkérelemmel a második legfontosabb kibocsátó ország volt tavaly.

A belügyminiszterek elismerik, hogy nemzetközi csapatok kivonulása miatt érzékeny a biztonsági helyzet az országban, de úgy gondolják, hogy

az EU-nak inkább azt kellene megvizsgálnia, hogyan lehet az afgán menekülteknek a régióban való ellátást támogatni, hogy csökkenjen a migrációs nyomás.

Az Európai Bizottság uniós belügyekért felelős szóvivője, Adalbert Jahnz kedden megerősítette, hogy megkapták a levelet. A szóvivő hangsúlyozta: a menedékkérelmek elbírálása és a visszatoloncolások megszervezése tagállami hatáskör, a Bizottság csak folyamatosan egyeztet az uniós országokkal.

Az EU és az afgán kormány áprilisban újította meg azt a migrációmenedzsmentről szóló, eredetileg 2016-os közös nyilatkozatát, amelyben mindkét fél elköteleződik a méltóságteljes visszatoloncolások mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!