szerző:
Moravecz Kata
Tetszett a cikk?

Mindenki számára elérhető az EU&I kalkulátor, amely azt segít eldönteni, melyik párt európai programja áll a legközelebb az ember politikai preferenciáihoz és véleményéhez. A pártokat programjuk alapján szakértők értékelték, és egy rövid kvíz kitöltése után megtudhatjuk, mennyire állnak közel az egyes pártok az értékrendünkhöz. Sőt, nemcsak a magyar, de az EU minden más tagországának pártjaival is összevethetjük magunkat, hogy megtudjuk, melyik európai párt gondolkodik úgy, mint mi. Teszteltük az appot!

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

Jó hír azoknak, akik még nem döntötték el, melyik pártot támogatják a június 9-ei európai parlamenti választáson, további információt szeretnének kapni a pártok EU-s programjáról, vagy éppen csak összehasonlítanák az indulókat itthon és Európában. Az Európai Egyetemi Intézet nemzeti szakértőkkel és politikai pártokkal együttműködve dolgozott ki egy választási tanácsadó alkalmazást. Az EU&I kérdőíves felületén néhány, a politikai álláspontunkkal kapcsolatos kérdésre kell válaszolni, például a gazdaságról, adózásról, migrációról, LMBTQ-jogokról vagy az Európai Unióról. A válaszok alapján az alkalmazás kiszámolja, hány százalékban egyezik az, amit mi gondolunk a politikáról az egyes politikai pártok programjaival.

Magyar pártok

Az első eredmény, amit a kitöltés után látunk, az, hogy melyik magyar politikai párthoz áll a legközelebb a véleményünk, melyik a második, harmadik, egészen az utolsóig. Például: egy próbakitöltés után azt az eredményt láthattam, hogy az egyik magyar politikai párttal 93 százalékban egyezik a véleményem, többel 80 százalék fölött egyetértek a feltett kérdésekben, és azzal a párttal, amelyikkel a legrosszabb az egyezésem, csak az ügyek 16 százalékában értek egyet.

A pártokat és a saját álláspontunkat egy politikai tájképen is megnézhetjük, ahol baloldal-progresszív vs. jobboldal-konzervatív, illetve nemzeti autonómia vs. európai integráció tengelyeken mutatják az összes politikai pártot és a saját véleményünket. Emellett egyéb dimenziókon is megnézhetjük, hogyan állunk, összehasonlítva a politikai pártokkal, gazdaság, értékek, ökológia és Ukrajna témakörben mutatja a weboldal az egyezést.

Mit tudunk meg ebből? Az alkalmazás a pártok rangsorolásánál kizárólag olyan kérdések alapján dönt arról, melyik a hozzánk legközelebb álló párt, amik tartalmi kérdésekkel kapcsolatosak, tehát azzal, hogy mi áll a pártok politikai programjában. Az egyezés nem veszi figyelembe, hogy például melyik párt politikusait találjuk a legszimpatikusabbnak, mennyire voltunk megelégedve egy adott párt eddigi teljesítményével, vagy milyen esélyei lehetnek a pártnak a parlamentbe jutásra és érdekeink képviseletére. Szóval, ha végül nem arra a pártra szavazunk, amit az alkalmazás a legjobb egyezésnek jelöl meg, nem feltétlenül tévedünk, ám érdemes átgondolni, hogy mekkora különbségeket vagyunk hajlandók elfogadni a saját és a preferált politikai pártunk álláspontja között.

Külföldi pártok

Az alkalmazás egy rendkívül érdekes, bár a szavazásnál kevésbé hasznos funkciója azt mutatja meg, mennyire egyezik a véleményünk különböző pártokkal Európa más országaiban. Persze a valóságban nem szavazhatunk más tagállamok listáira, legalábbis egyelőre, hacsak nem életvitelszerűen tartózkodunk egy másik európai országban.

Viszont érdekes lehet megnézni, hogy mely pártok, országok vagy régiók azok, ahol a politikai élet szereplői hasonlóan gondolkodnak, mint mi. A tesztelésnél például kiderült, hogy az én esetemben a Volt nevű belga párt programja majdnem telitalálat, míg ha Szlovákiában kellene szavaznom, igen nehéz dolgom lenne, hiszen még a legközelebbi párttal is csak 69 százalékban egyezik a véleményem.

Európai pártcsaládok

Végül, de nem utolsósorban az alkalmazás azt is megmutatja, hogy melyik európai párttömörülés programja áll hozzánk a legközelebb. Az Európai Parlamentben a legtöbb párt belép egy európai pártcsaládba. A pártcsaládok rendszere kissé kusza, ahogyan azt itt elmagyarázzuk, de alapvetően a tagállamok pártjai ideológiai alapon csatlakoznak pártcsaládokhoz az Európai Parlamentben. Például a DK és az MSZP az Európai Szocialistákhoz és Demokratákhoz (S&D) tartoznak, a Momentum a liberális Renew-frakció tagja, míg a Fidesz jelenleg független, egyik pártcsaládot sem erősíti. Ezek az európai pártok viszont rendkívül fontosak a parlament munkájában. A többek között bizottságok elnökeit és a parlament alelnökeit is az európai pártjaik jelölik, de ezek a pártcsaládok döntenek a plenáris felszólalások sorrendjében és a jelentéstevői munka egy részében is. Érdemes tehát tudni, melyik európai párt gondolkodik úgy, mint mi, mivel sok fontos döntés a pártszövetség programján alapulhat.

Összességében: az EU&I célja nem az, hogy megmondja, kire szavazzunk, de az applikáció segíthet felmérni, mennyire áll hozzánk közel az egyes pártok programja. A kitöltés elgondolkodtató, hiszen lehet, hogy azt találjuk, hogy egy másik ország pártjai sokkal jobban reprezentálnak minket, vagy az a magyar párt, amelyik a legközelebb áll hozzánk, vagy amelyikre szavazni tervezünk, nem ahhoz az európai pártcsaládhoz tartozik, amelyik a leginkább reflektálja az értékeinket. Az európai politika komplikált, de talán éppen ezért jön jól a segítség, amikor a szavazatunkról döntünk. Az app ajánlását nem feltétlenül kell megfogadnunk, de kipróbálni mindenképpen érdemes.

Még egyszer: magyar vagy angol nyelven itt elérhető az alkalmazás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!